Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2014-07-07

2. etap TdF: Rui Costa w czołowej grupie, Kwiatkowski 3.

Aż 9 premii górskich na trasie 2. etapu Tour de France wyłoniło czołową grupkę, która walczyła o zwycięstwo. 2 km przed metą zaatakował z niej Vincenzo Nibali i sięgnął po zwycięstwo. Próbował dołączyć do niego Rui Costa, który ostatecznie finiszował 14. Po sprincie 3. miejsce zajął Michał Kwiatkowski.

Wiele krótkich podjazdów na trasie 2. etapu Tour de France (York-Sheffield, 201 km) sprawiło, że był on nazywany „małym Liege-Bastogne-Liege”. Podobnie jak trasa słynnego klasyku, także drugi odcinek Wielkiej Pętli spowodował mocną selekcję. W grupie 22 kolarzy, którzy ją przetrwali i mogli walczyć o zwycięstwo, znalazł się Rui Costa. Mistrz świata z Lampre-Merida próbował na ostatnim kilometrze razem z Christopherem Froomem dogonić Vincenzo Nibalego, który zaatakował ok. 1,5 km przed metą. Nie udało im się jednak doścignąć zmierzającego po zwycięstwo Włocha. Rui Costa był 14. i w klasyfikacji generalnej zajmuje 13. pozycję. 3. miejsce po finiszu z czołowej grupy zajął wczoraj Michał Kwiatkowski. Nowym liderem wyścigu został Nibali.

– Dzisiejszy etap okazał się bardzo wymagający, nawet bardziej niż mogliśmy się spodziewać na podstawie profilu trasy – powiedział Rui Costa. – Jestem zadowolony, jechałem dobrze i na ostatnim kilometrze próbowałem dołączyć do Nibalego. Strata do niego była jednak za duża i musiałem dać za wygraną – dodał. 24. miejsce (strata 16” do zwycięzcy) zajął Chris Horner. – Trasa była wymagająca i mimo że nie jestem wystarczająco dynamiczny, by jechać odpowiednio na takich wzniesieniach, dałem radę być blisko czołówki – powiedział Amerykanin.

Drugi etap Tour de France okazał się być ostatnim w tegorocznym wyścigu dla Sachy Modolo, czołowego sprintera Lampre-Merida. Osłabiony wirusem musiał zrezygnować z dalszej jazdy. – Jest mi bardzo smutno, bo zawiodłem drużynę, moich kolegów i sponsorów. Nie mogłem zrealizować swoich celów, próbowałem walczyć, ale nie byłem w stanie jechać dalej – zaznaczył. Pecha miał także inny sprinter Lampre-Merida, Maximiliano Richeze. Został on potrącony przez motocykl z obsługi wyścigu, jednak będzie mógł kontynuować jazdę w kolejnych etapach wyścigu.