Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2017-06-22

Big.Nine 4000 - jeden z najlepszych wg bikeWorld.pl [video]

„Merida Big.Nine 4000 to jeden z najlepszych hardtaili do marartonu i XC w budżecie około 8 tys. zł” – pisze bikeworld.pl. „Jedna z najlepszych i najlżejszych ram, którą dopełnia idealnie skrojona geometria, a do tego racjonalne i uniwersalne wyposażenie. Cud miód i orzeszki” – czytamy. Wg portalu rower posiada „całą masę charakteru znanego z najwyższych ściganckich modeli”. 



Big.Nine 4000 po raz kolejny został świetnie oceniony. Model, który uznano za najlepszy rower na maraton MTB w teście porównawczym "bikeBoardu", tym razem trafił do redakcji bikeWorld.pl.  Poniżej przedstawimy obszerną część testu. Z jego pełną wersją, a także bogatą galerią zdjęć Big.Nine'a 4000, można się zapoznać na portalu: KLIKNIJ.

"Big.Nine 4000 to model otwierający gamę karbonowych, 29-calowych hardtaili do ścigania w ofercie Meridy. Ile wspólnego z topowymi wersjami dosiadanymi przez takie sławy jak Gunn-Rita Dahle Flesjaa i Jose Antonio Hermida ma racjonalny cenowo wariant? Czy Merida nadal znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o lekkość? Na te i inne pytania odpowiadamy w teście!
 
[…] Próg biura przekracza tym razem Merida Big.Nine 4000, a więc wariant otwierający gamę karbonowych hardtaili, będących dziełem inżynierów z Niemiec (odpowiadających za projekt) i Tajwanu (stamtąd wywodzi się Merida i tam też produkuje jedne z najbardziej zaawansowanych karbonowych cudeniek na rynku). Brat naszego starego znajomego z Albstadt [to właśnie tam odbyła się premiera i testy nowej Meridy Big.Nine Team – red.], gość już na wstępie wydaje się być zdecydowanie bardziej otwarty na »normalnych« ludzi, takich właśnie jak my. Cena 8490 zł i sporo cech, które przypadną do gustu osobom na co dzień ścigającym się w amatorskich maratonach i XC. Jednocześnie pomimo zakwalifikowania do »wyścigowej klasy średniej« wariant 4000 posiada bardzo dużo cech wspólnych z topowymi wariantami Big.Nine'a. O co dokładnie chodzi?
 
Ścigancka geometria
 
Trzeba zacząć od tego, że wszystkie karbonowe Big.Nine’y to ta sama wyścigowo skrojona geometria – wsiadając więc nawet na podstawową wersję 4000, nadarza się okazja, by poczuć charakter roweru dosiadanego przez takie legendy jak Gunn-Rita Dahle Flesjaa czy Jose Antonio Hermida.
 
Jedną z kluczowych cech modelu jest niska głowa sterowa, która pozwala na dobre dociążenie przodu zarówno na podjazdach, jak i zjazdach, co automatycznie poprawia odpowiednio sterowność i trakcję […]. Big.Nine 4000 posiada w sobie cechy, które są ukłonem w stronę długodystansowców i maratończyków (bo tak skrojony kokpit pozwala zająć ciut bardziej wygodną pozycję, niż ma to miejsce w wersji teamowej).

Obejrzyj video towarzyszące testowi i szczegółową prezentację roweru

Nie zmienia to faktu, że geometria Big.Nine’a jest skrojona wyścigowo także w innych miejscach – na plus zdecydowanie wyróżnia się długość, a raczej powinniśmy rzec krótkość ogona: 433 mm tylnych widełek to dobry wynik, a możliwy był do osiągnięcia dzięki zastosowaniu tylnej osi w standardzie Boost o szerokości 148 mm – szersze widełki i wysunięcie łańcucha do zewnątrz pozwalają na schowanie koła bliżej osi suportu.
 
Dodatkowo projektanci z biura w Magstadt delikatnie położyli kąt nachylenia widelca, aby wspomóc właściwości zjazdowe Big.Nine […]. Na koniec kąt rury podsiodłowej – 73,5 stopnia jest wartością odpowiednią dla równego rozłożenia masy ciała i jednocześnie prowokuje do trzymania dobrej kadencji – tym bardziej, że sztyca modelu 4000 nie posiada offsetu.
 
Konstrukcja ramy
 
Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że w hardtailach do XC dzieje się niewiele ciekawego - ot dwa trójkąty ramy, koła... Big.Nine jednak szybko udowadnia, że jego konstrukcja to coś więcej niż jedynie nowoczesna, wyścigowo skrojona geometria. Po pierwsze – materiały. Chociaż w modelu 4000 zastosowano cięższe włókno węglowe względem topowego wariantu, to i tak nasza testówka w swoim przedziale cenowym należy do ścisłej czołówki jeśli chodzi o lekkość. Waga całości wynosi w okolicach jedynie 11,5 kg […].
 
Mamy więc włókno CF3, mamy tylną oś w standardzie Boost 148 mm. Co jeszcze? Oczywiście jest sztywny suport press-fit dbający o efektywny transfer energii, stery taperowane, mocowanie hamulca post mount i dopracowane wewnętrze prowadzenie linek, uwzględniające także potrzeby systemów Di2.
 
Języczkiem u wagi w przypadku najnowszego Big.Nine’a było jednak coś innego – komfort [...]. W tym względzie projektanci Meridy zrobili naprawdę dużo – trzeba zwrócić uwagę na zgrabnie wyprofilowane i wycieniowane rury łańcuchowe i profil rury podsiodłowej - spece marketingu Meridy ochrzcili ten system jako Flex Stay. Co prawda w modelu 4000 zabrakło charakterystycznej sztycy S-Flex, którą mieliśmy okazję sprawdzić w wariancie Team, ale i zwykła sztyca karbonowa daje radę. Warto zwrócić uwagę, że mamy tutaj wspornik o średnicy 30,9 mm, a nie jak sugerowałyby dążenia do maksymalnego komfortu 27,2 mm – wydaje nam się jednak, że jest to ukłon w stronę coraz bardziej popularnych w wyścigowym świecie sztyc z windą.
 
Wyposażenie
 
Najwyższe warianty Big.Nine, a więc ramy z topowego karbonu CF5 Superlite, przystosowano tylko i wyłącznie pod napędy 1x – z zawodniczego punktu widzenia to zrozumiałe. Na szczęście ramy niższych modeli pozwalają na zamontowanie przedniej przerzutki i tak też uczyniono w przypadku testowanego przez nas wariantu – mamy tutaj napęd 2x11 skomponowany w całości na podzespołach Shimano SLX 7000. Ta wiadomość cieszy zdecydowaną większość maratończyków, którzy docenią szerokie spectrum przełożeń. Cieszy też konsekwencja Meridy i wrzucenie kompletnej grupy SLX, która jest produktem bardzo udanym i stanowi świetną alternatywę dla droższego XT.

Obejrzyj, co o Meridzie Big.Nine 4000 sądzą Mali Eksperci Meridy

Na plus w naszym Big.Nine wyróżniają się lekkie koła Expert CC czy karbonowa sztyca. Za amortyzację odpowiada tutaj podstawowy powietrzny RockShox Recon Silver – trzeba przyznać, że fajnie byłoby zobaczyć tutaj coś nieco lżejszego i cechującego się wyższą kulturą pracy. Nie mogło natomiast zabraknąć sztywnej osi, więc precyzja prowadzenia całej maszyny stoi na odpowiednim poziomie.
 
Refleksje
 
Wiecie, co od początku kontaktu z modelem 4000 zdumiewało nas najbardziej? Fakt, jak wiele wspólnych cech posiada najniższy i najwyższy wariant karbonowego Big.Nine'a - gdybyśmy nie znali ceny obu rowerów, nigdy w życiu nie powiedzielibyśmy, że dzieli je taka przepaść cenowa. Big.Nine 4000 posiada po prostu całą masę charakteru znanego z najwyższych ściganckich modeli.
 
Najmocniejszym punktem roweru jest zdecydowanie rama i jej geometria. Wspominaliśmy, że Big.Nine jest jednym z najlżejszych 29-calowców w budżecie około 8-9 tys. Waga modelu jest naszym sprzymierzeńcem na podjazdach, a dopełniona przez przyzwoitą sztywność okolic suportu sprawia, że hardtail Meridy całkiem sprawnie przyspiesza i atakuje. Na podjazdach wspiera nas także dobrze dobrany kąt rury podsiodłowej oraz prosta jak drut sztyca - łatwo wpaść tu w wysoki rytm kadencji i go trzymać […].


Skoro już o kokpicie mowa - Merida Big.Nine 4000 za sprawą swojego wyposażenia dopełniającego bardzo udaną ramę dołącza naszym zdaniem nie tyle do najciekawszych na polskim rynku rowerów do XC, ale właśnie do maratonu. Rama Meridy dobrze tłumi drgania, kokpit daje więcej wytchnienia, niż ma to miejsce w skrajnie zawodniczo skrojonym modelu Team - naprawdę długie dystanse na tej maszynie nie stanowią żadnego problemu. Dodatkowo nie zapominajcie o napędzie - 2x11 zdecydowanie wystarczy w górach, ale i na płaskich maratonach. Tak, wiemy - w ostatnich tygodniach świat zobaczył nową grupę SRAM GX Eagle, ale naszym zdaniem pozycja bestsellerowego, nowego SLX-a i jego wersji z przednią przerzutką jest niezagrożona. Całość nie tylko cechuje dobra cena zakupu, jak i serwisu, ale także najzwyczajniej w świecie bardzo dobra kultura pracy, szybka zmiana biegów, mocne sprzęgło i jeszcze kilka cech, znanych do tej pory z XT.
 
Mniej zaskakujące jest to, jak Big.Nine radzi sobie ze zjazdami - jednak duże koło to jest potęga, a dopełnione przez nawet lekko wypłaszczony kąt natarcia jeszcze mocniej rozwija swoje skrzydła. Techniczne zjazdy po korzeniach Big.Nine pokonuje bardzo przyzwoicie […].
 
Podsumowanie
 
Z czystym sumieniem możemy wygłosić sąd, że Merida Big.Nine 4000 to jeden z najlepszych hardtaili do marartonu i XC w budżecie około 8 tys. zł. Jedna z najlepszych i najlżejszych ram, którą dopełnia idealnie skrojona geometria, a do tego racjonalne i uniwersalne wyposażenie. Cud, miód i orzeszki. Oczywiście jeszcze się taki nie urodził, by każdemu dogodził - część z Was będzie kręcić nosem na kierownicę, część z Was na amortyzator. Nie zmienia to jednak faktu, że Big.Nine to rower wyjątkowo udany, a wariant 4000 względem topowego Team naprawdę nie ma się czego wstydzić. No i kolejny raz Merida znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o lekkość. Czy to już nie jakaś obsesja? Nawet jeśli, to prosimy twórców - nie leczcie tego!".

***
Poznaj specyfikację i geometrię Meridy Big.Nine 4000 oraz zastosowane w rowerze technologie: KLIKNIJ.

Zachęcamy również do zapoznania się z pełną gamą rowerów Big.Nine z kolekcji 2017.

Nowy Big.Nine i Big.Seven - lekko i komfortowo: przeczytaj artykuł nt. nowej wersji znanych hardtaili.



Sprawdź, jak jeździ Big.Nine! Big.Nine w wersji Team jest dostępny w różnych rozmiarach w Mobilnym Centrum Testowym Meridy. W najbliższą sobotę 24 czerwca odwiedzi ono Wołomin, a w dniach 30 czerwca-1 lipca zaparkuje w Gliwicach. Wciąż można się zapisać na te i inne testy Meridy oraz zarezerwować rower dla siebie. Aby tego dokonać, wystarczy wypełnić formularz dostępny tutaj: ZAPISZ SIĘ.

Poznaj inne testy nowych wersji Big.Nine'a
Big.Nine 4000: najlepszy rower na maraton wg "bikeBoardu"
Big.Nine 4000 doceniony przez "Vélo Vert"
Big.Nine 9000 przebojem sezonu w magazynie "Bike"
Big.Nine 600 z dobrą oceną "bikeBoardu"
Big.Nine 7000 z oceną celującą od mtb-xc.pl
Big.Nine Team - "niesamowicie lekki, wyjątkowo szybki"
Big.Nine 9000 najlepszym hardtailem wg magazynu "Bike"
Nowy Big.Nine zachwycił bikeWorld.pl
Big.Nine 800 polecany przez "aktiv Radfahren"
"Bike": nowy Big.Nine jest super
Nowy Big.Nine chwalony przez "bikeBoard"