Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2018-02-21

Dobra jazda Bahrain-Merida w Omanie

Z zadowoleniem wróciła z Omanu grupa Bahrain-Merida. 3. miejsce w kl. generalnej zajął Gorka Izagirre, 2. miejsce na 4. etapie wywalczył Giovanni Visconti, 2. była też ekipa Meridy w kl. drużynowej wyścigu.

Tylko dwa płaskie etapy dla sprinterów, trzy pagórkowate odcinki i wymagający górski etap z metą na podjeździe uczyniły Tour of Oman bardzo emocjonującym wyścigiem. Grupa Bahrain-Merida zamierzała walczyć w nim zarówno o sukcesy etapowe, jak i czołowe lokaty w klasyfikacji generalnej. Najmocniejszym kolarzem ekipy Meridy w kontekście walki o końcowe zwycięstwo okazał się Gorka Izagirre. 2. etap ukończył na 7. pozycji, w kolejnym był 4. Wtedy do głosu doszedł Giovanni Visconti, który na 4. etapie finiszował z okrojonej grupki na 2. miejscu. – Gdy Magnus Cort Nielsen zaatakował 200 m przed metą, wszyscy wiedzieliśmy, że to jego dzień. Mimo to jestem zadowolony, bo pokonałem świetnych rywali po trudnym etapie w upale – powiedział kolarz Bahrain-Merida.

Następnego dnia kolarzy mierzyli się z najbardziej wymagającym odcinkiem Tour of Oman. Przedostatni 154-km etap kończył się 5,7-km podjazdem na „Zieloną Górę” (Jabal Al Akhdhar). Średnie nachylenie 10,5% miało wpłynąć na końcową klasyfikację wyścigu. Swoich sił próbował na końcowym podjeździe Vincenzo Nibali, jednak jego atak został powstrzymany. Najmocniejszym kolarzem Bahrain-Merida był tego dnia Gorka Izagirre, który utrzymywał tempo najlepszych i dopiero w końcówce musiał uznać wyższość rywali. Finiszował na 4. miejscu, ze stratą 15 sekund do zwycięzcy Miguela Angela Lopeza i 2. Aleksieja Lutsenki oraz 3 sekund do Jesusa Herrady. Ten wynik pozwolił Izagirre przesunąć się na 3. miejsce w kl. generalnej Tour of Oman. Pozycji tej nie zmienił ostatni etap wyścigu, w którym o wygraną walczyli sprinterzy.

Zwycięstwo w końcowej klasyfikacji odniósł Alekskiej Lutsenko, 2. był Miguel Angel Lopez. 12. miejsce zajął Vincenzo Nibali, który szczyt formy przygotowuje na Tour de France. – To podium po zajęciu 7. miejsca w Tour Down Under oznacza, że zmierzam we właściwym kierunku. Moim następnym celem jest wyścig Paryż-Nicea, w którym wystartuję razem ze swoim bratem Ionem – powiedział Gorka Izagirre. Grupa Bahrain-Merida może być zadowolona nie tylko z 3. miejsca Izagirre, ale także 2. pozycji w kl. drużynowej wyścigu.

– To kolejny dobry rezultat po miejscu na podium w Dubai Tour [Sonny Colbrelli wygrał etap i zajał 3. miejsce w kl. generalnej wyścigu – red.]. Cieszy nas nie tylko dobry końcowy wynik, ale też wiele miejsc w czołowej „10” podczas etapów. Wyścig był bardzo wymagający i nie brakowało w nim świetnych rywali. Nasza ekipa dobrze jednak pracowała, a podium Gorki pokazuje, że podjęliśmy słuszną decyzję, stawiając na niego – powiedział Gorazd Stangelj, dyrektor sportowy Bahrain-Merida.