Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2014-07-13

8. etap TdF: awans Costy w generalce

Francuz Blel Kadri wygrał po solowym ataku z ucieczki pierwszy górski etap tegorocznego Tour de France. Rui Costa z Lampre-Merida dotarł na metę ok. 40” po głównych faworytach wyścigu – Alberto Contadorze i Vincenzo Nibalim. W klasyfikacji generalnej mistrz świata awansował na 8. pozycję.

8. etap Tour de France (Tomblaine-Gerardme, 161 km) był pierwszym odcinkiem w tegorocznym wyścigu z metą na podjeździe. Ucieczkę dnia tworzyło pięciu zawodników, wśród których znajdował się późniejszy zwycięzca etapu. Blel Kadri odjechał uciekinierom i finiszował z przewagą 2’ 17” nad Alberto Contadorem i 2’ 20” nad Vincenzo Nibalim. Wśród głównych faworytów długo utrzymywał się Rui Costa z Lampre-Merida. Niecałe 2 km przed metą miał on jednak problemy z łańcuchem spowodowane nierównościami drogi. Musiał gonić czołówkę i finiszował ok. 40” po Contadorze.

– Etap był wymagający i, jak zwykle, jazda w deszczu nie należała do najłatwiejszych. Przeważnie zimny deszcz źle na mnie wpływa podczas wyścigów, ale dzisiaj moje nogi zapewniły radziły sobie bardzo dobrze – powiedział Rui Costa. – Dziękuję moim kolegom, którzy świetnie mnie wspierali, szczególnie Durasek był wielki – dodał. Chris Horner źle zniósł jazdę w niskiej temperaturze i finiszował 4’ 19” po Kadrim. W Klasyfikacji generalnej zajmuje 21. miejsce.