AKTUALNOŚCI

2019-02-04

Reacto 5000 - "świetny rower w przystępnej cenie" [video]

- To świetny i szybki rower w bardzo przystępnej cenie. Będzie idealny dla tych, którzy chcą się "wkręcić" w kolarstwo i nie chcą wydać przy tym fortuny - mówi Bruno Bobbink z holenderskiego bloga Fietsbenen.nl o Reacto 5000.


fot. youtube.com/brunobobbink

- Fajną rzeczą w mojej pracy jest to, że dostaję do testów mnóstwo świetnych rowerów. Problem z nimi jest jednak taki, że są też bardzo drogie - rozpoczyna swój materiał Bruno Bobbink z bloga Fietsbenen.nl. - Tym razem Merida dała mi Reacto 5000. To naprawdę świetny rower w naprawdę przystępnej cenie. Myślę, że poważnie się w nim zakochałem, opowiem Wam dlaczego - kontynuuje. Poniżej przedstawiamyt tłumaczenie jego recencji, pod którym umieściliśmy oryginalny materiał video.


fot. youtube.com/brunobobbink 

"Specyfikacja
 
W rowerze znajdziecie klamkomanetki i przerzutki Ultegra. Hamulce są z serii Shimano 105. Rower ma korbę FSA [Gossamer Pro – red.], bardzo komfortową karbonową sztycę i aerodynamiczną aluminiową kierownicę. Świetnym i stylowym rozwiązaniem jest umieszczenie tylnego hamulca pod suportem. Daje to bardzo czysty wygląd tyłu, a rower jest dzięki temu nieco bardziej aerodynamiczny. Przy kierownicy jest regulator naciągu linki, którym można szybko odpiąć hamulec.


fot. youtube.com/brunobobbink

Co uwielbiam w tym rowerze
 
Jest parę rzeczy, które uwielbiam w tym rowerze oprócz ceny. To jego prowadzenie, szybkość i komfort.
 
Szybkość
 
Przede wszystkim to rower aero i czuć, że chce jechać szybko na prostej. Kiedy przekraczasz 40 km/h, czujesz, że nie chce na tym poprzestać. Uwielbiam to.

Obejrzyj zapowiedź testu

Prowadzenie
 
Od razu gdy dostałem ten rower, poczułem, że mogę pokonywać zakręty dużo szybciej […]. Po prostu mam więcej kontroli nad rowerem w zakrętach. Mogę to też odczuć podczas jazdy w grupie. Gdy jestem na czele i próbuję szybko wejść w zakręt, za mną tworzy się kilkumetrowa luka. To świetne uczucie i myślę, że to także zasługa dość wąskiej kierownicy. Zazwyczaj w tak dużym rozmiarze roweru jak ten otrzymuję naprawdę szeroką kierownicę. Tutaj jest inaczej, rower jest gotowy na wyścigi. Podoba mi się też owijka w tym rowerze, nie jest okrągła, ale lekko opływowa, dzięki czemu dobrze można objąć kierownicę.


fot. youtube.com/brunobobbink

Prowadzenie roweru i jego kierownica to duże zalety Reacto. Rower bardzo lubi zakręty i także z tego względu jest świetny do kryteriów ulicznych. Jeśli chcecie zacząć się w nich ścigać, to będzie dla Was znakomity rower. Ma przystępną cenę, a jeśli przytrafiła by się kraksa, nowe części do niego nie będą zbyt drogie. W kryterium trzeba być szybkim w zakrętach i ten rower sprawdzi się świetnie w takim ściganiu.
 
Komfort
 
Uwielbiam w tym rowerze także jego komfort. Widzicie, że w sztycy jest gumowa wstawka. Myślałem, że nic nie daje, ale jeśli jedziesz nierówną drogą, »wygładzi« ją i jazda będzie dużo łagodniejsza. Sztyca jest naprawdę świetna.


fot. youtube.com/brunobobbink

Cena
 
Ostatnią, ale jedną z najbardziej istotnych rzeczy, jest cena. Merida daje tę znakomitą ramę w bardzo przystępnej cenie. Myślę, że udało się ją uzyskać dzięki oszczędnościom w grupie osprzętu. Za nieco większą sumę można by mieć pełną grupę Ultegra albo wersję tego roweru z hamulcami tarczowymi.
 
Czego nie lubię w tym rowerze
 
Jeśli miałbym wskazać jedną rzecz, która nie podobała mi się w tym rowerze, byłoby to siodełko. Naprawdę nie cierpiałem go. Było dla mnie trochę za miękkie i po dwóch jazdach zastąpiłem je innym. Wy też możecie je wymienić na swój ulubiony model.


fot. youtube.com/brunobobbink

Podsumowanie
 
Uważam, że to naprawdę świetny i szybki rower w bardzo przystępnej cenie. Będzie kapitalny dla tych, którzy chcą się »wkręcić« w kolarstwo i nie chcą przy tym wydać fortuny. To również świetny rower do kryteriów ulicznych. Osoby, które się w nich ścigają, trzymają się zasady »don’t race what you can’t replace« [ścigaj się tylko na tym, co będzie Cię stać wymienić – red.], a ten rower i jego części są dostępne w przystępnej cenie [...]".

Obejrzyj pełną recenzję Reacto 5000

***
Poznaj szczegóły Reacto 5000 oraz jego wersji z hamulcami tarczowymi - Reacto Disc 5000.

Sprawdź wszystkie rowery szosowe z kolekcji 2019.

Wcześniej Bruno Bobbink opublikował test Meridy Silex 7000. "Silex będzie świetnym rowerem dla wszystkich szosowców. Jeśli trzymasz się MTB i chcesz wykonać krok w stronę szosy, też będzie to znakomity wybór" - powiedział o rowerze.

Czytaj także
Nowe Reacto - aerodynamika to nie wszystko (szczegóły techniczne i wypowiedzi projektantów)
Reacto jednym z najlepszych rowerów aero 2019
Reacto czy Scultura? Wybór należy do Ciebie. Zobacz specjalne modele Your Choice
Test Reacto Disc Team-E: "wyjątkowy rower aero z mnóstwem komfortu"
Reacto jednym z sześciu najlepszych rowerów z Dura-Ace [video]
Reacto 5000 zachwyciło BikeRadar
Reacto czy Scultura? Co wybierają kolarze na Giro d'Italia?
Reacto wśród najlepszych i najszybszych rowerów aero 2018
Reacto 6000 - zobacz test długodystansowy [video]
Nagroda Design & Innovation 2018 dla Reacto [video]
Silex i Reacto z nagrodą Taiwan Excellence 2018
Superrowery 2017/18: Reacto na podium, Scultura też wysoko
Szczegółowy test Reacto Disc Team-E na road.cc - 4,5 gwiazdki na 5 możliwych
Cyclingnews przedstawia rower Colbrellego na sezon 2018
Reacto jednym z najpiękniejszych rowerów 2017 [video]
Nowe Reacto - poezja dla "Szosy"
Scultura i Reacto wśród najlepszych rowerów aero 2017/18
"bikeBoard" przetestował nowe Reacto
bikeWorld.pl o nowym Reacto
Zobacz Reacto LTD, specjalny rower z okazji mistrzostw świata
Jak przystosować rower szosowy do triathlonu?