Przejdź na nową stronę

TESTY ROWERÓW

2019-01-04

One-Sixty 800 miażdży w teście. "Największa niespodzianka tego roku" [video]

"Okazało się, że solidna geometria i odpowiednie zawieszenie nie muszą kosztować majątku" - czytamy w teście One-Sixty 800 na wideopenmountainbike.com. Brytyjski magazyn online uważa, że rower "miażdży" i nazywa go największą tegoroczną niespodzianką.



"To dla nas największa niespodzianka w tym roku" - pisze Wideopen o Meridzie One-Sixty 800. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie obszernej recenzji roweru, z której oryginałem (oraz wieloma zdjęciami) można się zapoznać TUTAJ.

"Ben długo katował Meridę One-Sixty 800. Czas sprawdzić, jak mu się podobało.
 
Merida One-Sixty może się wydawać niedoceniona, ale Ben zakochał się po uszy w modelu 800. Okazało się, że solidna geometria i odpowiednie zawieszenie nie muszą kosztować majątku.
 
Przeczytajcie, dlaczego One-Sixty to dla Bena bardzo sprawna bestia.
 
Miazga
 
Skromny, skryty, niedoceniony. Łatwo można przeoczyć czarną matową Meridę, sądząc, że to po prostu kolejny pozbawiony wyrazu rower dużej marki. Nic bardziej mylnego. Merida One-Sixty miażdży. Na całego.

Ogromnie cieszyłem się jazdą tym rowerem przez ostatnie 7 miesięcy i pewnie mogłem go ocenić parę miesięcy wcześniej, ale wciąż z tym zwlekałem, żebym nie musiał go jeszcze oddawać. Nadeszła jednak ta chwila i zastanawiam się, jak przekazać, dlaczego uważam, że ten rower jest tak dobry. 


Zaczynając od ramy i geometrii, można określić, że jest ona na progresywnym końcu tego, co określiłbym jako »normalną« dla roweru enduro w 2018 roku.
 
474-mm zasięg w rozmiarze L, 430-mm dolne rury tylnego trójkąta, 65,5-stopniowy kąt główki ramy i 75-stopniowy kąt rury podsiodłowej. Generalnie rower jest dosyć długi i rozciągnięty, zapewnia przyzwoitą pozycję na podjazdach.
 
Wyjątkowa sylwetka
 
Aluminiowa rama ma wyjątkową sylwetkę, wygląda smukło z boku i masywnie z pozycji siodełka. Rury mają owalny profil, dzięki czemu dolna rura może się odpowiednio załamywać, by zmieścić damper i bidon, a kształt górnej rury oznacza większy przekrok.
 
Rower ma mnóstwo fajnych szczegółów, w tym bardzo schludne wloty wewnętrznego prowadzenia przewodów, które dobrze je zabezpieczają i chronią przed obijaniem się w ramie. Wiele osób doceni wygładzenie spawów Meridy (»Smooth Welding«), niektórzy będą się nawet zastanawiali, czy to aby nie karbon.
 
Kolejną zaletą są wysokiej jakości śruby, łożyska i elementy mocowania zawieszenia. Przez cały okres testów nie poluzowała się ani jedna śrubka. Żadnego skrzypienia, żadnych trzasków, żadnego problemu. Przez cały czas wszystko działało tak płynnie jak pierwszego dnia. Dobra robota, Merido.
 
Szczeliny w zbroi
 
Przychodzą mi do głowy tylko dwa usprawnienia, które dołożyłbym do tego roweru, oba mają związek z ochroną ramy. Klej z osłony dolnych rur tylnego trójkąta nie wytrzymał zbyt długo i guma się oderwała, więc po prostu nakleiłem zamiast niej swoją taśmę.
 
Ponieważ jest to rower aluminiowy, nie ma osłony od spodu. Po zderzeniu z wielkim kamieniem w Bike Parku w Walii w dolnej rurze pozostało wgniecenie. Na szczęście rower wciąż działał sprawnie, ale uważam, że duże rowery potrzebują trochę ochrony od dołu, niezależnie od tego, czy są karbonowe, czy aluminiowe.
 
Obejrzyj prezentację Meridy One-Sixty 800


Solidne wyposażenie
 
Komponenty roweru są twarde jak skała. Hamulce Code R, Rock Shox Yari RC i Super Deluge RCT, grupa SRAM GX Eagle, napinacz łańcucha MRP, sztyca KS Lev Integra, opony Maxxis, a także koła, kierownica i mostek produkcji Meridy. Byłem zawiedziony jedynie wąską 760-mm kierownicą i nie było mi po drodze z 35-mm mostkiem, wydawał mi się zbyt krótki, żeby dociążyć przednie koło. Szybko zastąpiłem je 775-mm kierownicą i 50-mm mostkiem, w obu przypadkach produkcji Deity.
 
Hamulce SRAM Code R były bezbłędne. Zarówno w Pirenejach, jak i na krętych ścieżkach Wielkiej Brytanii trafiały w punkt i zapewniały bezpieczeństwo. Zapewniają w pełni kontrolowaną moc i odpowiednią modulację, by dostosować siłę hamowania do prędkości.
 
Jak wspomniałem w video z mojej pierwszej jazdy, grupa GX Eagle spisywała się świetnie przez miesiąc, później nieco gorzej, zmiana biegów nie była już tak precyzyjna.
 
Uszczerbiony ząb
 
W jakiś sposób ułamałem też ząb w kasecie, którą później musiałem wymienić. Generalnie większość jakichkolwiek problematycznych spraw związanych z tym rowerem dotyczyła napędu SRAM GX Eagle, według mnie nie był wystarczająco mocny i w końcu zamiast niego założyłem całą grupę SRAM NX Eagle, którą wkrótce opiszę.
 
Merida One-Sixty 800 ma amortyzację RockShox z prozdu i z tyłu. Solidny widelec Yari RC ze 170 mm skoku jeszcze kilka lat temu byłby jednym z najlepszych na rynku, co pokazuje, jak bardzo amortyzatory rozwinęły się ostatnio. Jest zwarty, czuły i wystarczająco giętki, żeby poradzić sobie z niemal każdą trasą w każdych warunkach. Oczywiście nie jest tak dobry jak swój większy brat Lyrik, ale w tej cenie wiele mu do niego nie brakuje.
 
Warto zaznaczyć, że całkiem sporo czasu spędziłem na tym rowerze z widelcem MRP Ribbon Coil, który opisywałem wcześniej w tym roku. Zamienił on świetny rower w rakietę i uwolnił pełny potencjał One-Sixty.


 
Można pływać
 
Tym, co wyróżnia ten rower, jest tylne zawieszenie. Damper »pływa« między górnym łącznikiem a przedłużonymi dolnymi rurami tylnego trójkąta, wykorzystując »Float Link Rear Suspension«. Damper pracuje raczej na łożyskach niż na tulejach, dzięki czemu jest wyjątkowo czuły i reaktywny na każdej trasie. Odkryłem, że najlepiej sprawuje się, gdy SAG ma słuszną wartość ok. 33%. Właśnie wtedy czułem się przyklejony do trasy, a progresja była wystarczająca, żebym przez cały czas zachowywał płynność jazdy. 
 
Zwykle wykorzystywałem pełnię skoku, który wydawał się nie mieć końca i równocześnie nie był zbyt ostry, jak bywa w niektórych rowerach. Rzadko się zdarza, że fabryczne ustawienia dampera są wystarczająco progresywnę jak na moją wagę i styl jazdy, ale tym razem nie musiałem grzebać przy Super Deluxe RCT, żeby dodać w nim podkładki, przez cały czas spisywał się bezbłędnie.
 
Choć dobrze trzymał się trasy, zapewniał też odpowiednie wsparcie w zakrętach, muldach czy podczas szybkiej jazdy na ścieżkach.
 
Rower taki jak ten nigdy nie będzie wyjątkowy na podjazdach, ale jak na taki skok zawieszenia, Merida zachwyca na nich, wspierana przez 75-stopniowy kąt rury podsiodłowej. Pod dużym naciskiem nie jest sztywno, ale też nie »buja» i rzadko włączałem blokadę skoku. Z 50-mm mostkiem przednio koło zachowywało się na ostrych sekcjach w bardzo kontrolowany sposób i łatwo było je utrzymać w ryzach.


 
Ostro w dół
 
Merida jest niezwykle sprawna na zjazdach. Ma dobrą przyczepność, zachowuje spokój i wybacza twoje błędy, zachęcając do przekraczania własnych granic. Łatwo polubić się z tym rowerem ze względu na jego wyważone zawieszenie i spory 474-mm zasięg, dzięki któremu masz poczucie, że „siedzisz w rowerze”. Geometria One-Sixty pozwala radzić sobie z wszystkim od głównych ścieżkowych pętli, na których zapewnia wielką frajdę, aż po tajemne, najbardziej strome i najtrudniejsze ścieżki, o których wszyscy marzymy.
 
Rower jest też bardzo sprawny w zakrętach, pozwala kłaść się w nich bez obaw, wspierany przez opony Maxxis Minion DHR II i nisko osadzony suport. Jeszcze większą stabilność w zakrętach daje przesunięcie się głęboko w stronę tylnego zawieszenia, gdzie rower będzie cię pewnie trzymał. Jak na swój rozmiar i budowę, jest zwinny.
 
Co myślę o tym rowerze?
 
Merida One-Sixty 800 pomogła mi uzyskać jedne z moich najlepszych wyników w zawodach. Rower dodał mi mnóstwo pewności siebie, żebym naciskał mocniej, skakał wyżej i jechał ostrzej niż kiedykolwiek.
 
Uwielbiam w tym rowerze

Progresywną geometrię.
Znakomite zawieszenie.
Prowadzenie dodające pewności siebie.
Solidne zachowanie na podjazdach.
Bezbłędne hamulce SRAM Code R.
 
Mogłoby być lepsze

Napęd SRAM ujawnił nieco wad".

Zobacz szczegóły One-Sixty 800 - KLIKNIJ.

Zobacz One-Sixty w Whistler, gdzie idealny ścieżkowy flow osiągnął z nią Toni Ferreiro, ceniony zawodnik Enduro World Series

Zobacz także
One-Sixty 800 - pierwsze wrażenia Flow MTB
Enduro dla początkujących. Jak zacząć? Co jest potrzebne? [video]
Trening Enduro MTB - 3 błędy początkującego [video]
eOne-Sixty 900E - najczęściej nagradzany rower w historii Meridy [video]
Technika jazdy MTB - 5 ćwiczeń dla początkujących [video]
Jak być szybszym w zakrętach? [video]
Jak zrobić wheelie? Naucz się jazdy na jednym kole w 7 dni [video]
Dobór rozmiaru ramy - dwa najczęstsze błędy [video]
Jak wybrać rower do MTB XC? 5 najważniejszych cech [video]
Przełajowa technika nie tylko na przełaje - jak ćwiczyć? [video]
Jak czyścić rower w bloku i małym pokoju? [video]