Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2005-09-07

Złoto i brąz dla Teamu Meridy

Maja Włoszczowska obroniła pozycję z ubiegłego sezonu i podczas Mistrzostw Świata rozgrywanych w Livigno zajęła drugie miejsce.

Lokatę z sezonu 2004 powtórzyła również bezkonkurencyjna Norweżka Gunn-Rita Dahle, która podobnie jak rok temu do tytułu mistrzyni świata w maratonie dołożyła tęczową koszulkę najlepszej zawodniczki XC. Wśród mężczyzn również powtórka z Les Gets. Mistrz olimpijski i mistrz świata, Francuz Julien Absalon z niewielką przewagą, ale jednak pewnie wygrał wśród zawodowców .

Młody Francuz (Absalon na codzień jeżdżący w teamie Bianchi Agos ma zaledwie 25 lat) rozpoczął wyścig spokojnie, pozwolił na atak swojemu koledze z reprezentacji, Miguelowi Martinezowi by następnie z kilometra na kilometr przesuwać się w stawce. Praktycznie cały czas z późniejszym zwycięzcą jechał Christoph Sauser, który nie dał jednak rady w końcówce odeprzeć ataku Absalona. Zarówno Absalon jak i Sauser po defektach opon zmieniali koła w punktach serwisowych. Trzecią lokatę zajął bohater sztafety, Jose Antonio Hermida.

Znów zaimponował Thomas Frischknecht, który w wieku 35 lat zajął piąte miejsce! Marek Galiński, od początku jadący w granicach 30-40 lokaty ostatecznie uplasował się na 38. miejscu. Panowie ścigali się na dystansie 43km, Absalon pokonał ten dystans ze średnią nieco ponad 20km/h. Trasa w Livigno była o tyle nietypowa, że wiodła w dużej części w otwartym terenie. Dodatkowo była rozgrywana na stosunkowo długiej rundzie – jedno okrążenie miało aż 12km!

Wśród kobiet Maja Włoszczowska od samego początku zajmowała drugą lokatę, pewnie zmierzając po srebrny medal. Dahle była tego dnia, podobnie zresztą jak w większości wyscigów, poza zasięgiem rywalek. Maja jednak zrobiła, co do niej należało – w znakomitym stylu i pewnie wywalczyła drugie miejsce nie dając rywalkom złudzeń, komu należy się tytuł „Vice królowej kobiecego XC”.

Tempa rywalek nie wytrzymała typowana na potencjalną pogromczynię Dahle Kanadyjka Marie – Helen Premont, która w końcówce osłabła i dała się wyprzedzić szwajcarskiej weterance, Petrze Henzi. Dwie „jeżdżące legendy”, Alison Sydor i Paola Pezzo zajęły odpowiednio szóste i czternaste miejsce. Pozostałe dwie Polki pojechały na swoim, znanym z zawodów Pucharu Świata poziomie: Anna Szafraniec były 17-ta, choć po pierwszej dużej rundzie awansowała na trzynastą lokatę, natomiast Magda Sadłecka, która początkowo jechała właśnie na tej pozycji po przebiciu opony spadła do czwartej dziesiątki i nie będąc w stanie odrobić strat zawody ukończyła na 34-tym miejscu. Zawodniczki miały do pokonania 30,5km, zwycięska Norweżka pokonała ten dystans ze średnią prędkością 17km/h.