WSPIERAMY MISTRZÓW

MERIDA MAZOVIA MTB MARATHON

Merida Polska jest sponsorem tytularnym największego cyklu maratonów rowerowych w Polsce – Merida Mazovia MTB Marathon. Każdy z jego 15 etapów ściągał w zeszłym roku  średnio blisko tysiąc startujących. W 2013 roku okazji do spróbowania swoich sił w Merida Mazovia MTB Marathonie będzie jeszcze więcej, pojawią się też m.in. nowe dystanse do pokonania.


 

Merida Mazovia MTB Marathon ma swój początek w cyklu zawodów organizowanych od 2005 r. Jego pomysłodawcą i głównym organizatorem jest Cezary Zamana, jeden z najlepszych polskich kolarzy szosowych ostatnich dekad, mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne. Wraz ze swoim zespołem przez lata sukcesywnie budował markę Mazovii, czyniąc z niej najpopularniejsze maratony rowerowe w Polsce. Świadczy o tym m.in. największa liczba startujących (14 706 uczestników w 2012 r., średnio 980 na etap). Nie bez znaczenia jest także opinia startujących. – Najbardziej cenię w Mazovii superatmosferę i zaangażowanie zawodników w rywalizację – mówi Artur Korc, zwycięzca głównej klasyfikacji generalnej ubiegłorocznego cyklu, srebrny medalista paraolimpiady z Londynu.Dobra atmosfera na Merida Mazovia MTB Marathonie idzie w parze z utrzymywaniem wysokich standardów organizacji. Dotyczy to zarówno bezpieczeństwa (przygotowanie i zabezpieczenie trasy, start z sektorów, służba medyczna), jak i dbałości o zadowolenie każdego uczestnika. Z myślą o różnych potrzebach organizatorzy przygotowują różne dystanse (giga – 75-100 km, mega – 45-70 km, fit – 25-40 km, hobby – 7-15 km. W 2013 roku po raz pierwszy na Merida Mazovia MTB Marathonie pojawi się miniwyścig dla dzieci w wieku od 5 do 7 lat. Będą one miały do pokonania dystanse od mniej niż 1 km do 2 km.

W 2013 roku Merida Mazovia MTB Marathon zagości w miejscowościach, w których od lat gromadzi pasjonatów dwóch kółek, ale pojawią się też nowe trasy. Będzie aż pięć bardzo atrakcyjnych nowych miejsc rowerowych zmagań w Bydgoszczy, Nałęczowie, Puławach, Gołdapi i Płocku. Łącznie rozegranych zostanie 17 etapów. –  Po największych tourach na świecie trudno znaleźć cykl wyścigów z tyloma etapami – przyznaje Cezary Zamana. Nowością w tegorocznym cyklu będzie też jazda indywidualna na czas. „Czasówki” zostaną rozegrane w Olsztynie, Kazimierzu Dolnym i Supraślu, wyłaniając „Mistrza jazdy indywidualnej na czas”. Nowe pomysły ekipy Cezarego Zamany w połączeniu ze sprawdzonymi rozwiązaniami i atrakcyjnymi nagrodami zapewniają, że tegoroczny Merida Mazovia MTB Marathon dostarczy wielu rowerowych emocji. Szczegóły cyklu można na bieżąco śledzić na popularnej stronie internetowej www.mazoviamtb.pl.

– Przejechałem na rowerze 700 000 km. Uczestniczyłem w ponad 2 000 wyścigów na całym świecie. Moim marzeniem jest wykorzystanie zdobytej wiedzy dla spopularyzowania jazdy na rowerze. Rozwój kolarstwa, jako dyscypliny leży mi oczywiście na sercu, jednak moim głównym zadaniem jest promocja jazdy, bezpiecznej jazdy rowerem wśród amatorów – mówi Cezary Zamana, organizator Merida Mazovia MTB Marathonu.