Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2018-05-29

Jazda rowerem do pracy zbawienna dla serca

Jazda rowerem do pracy może o 30 proc. zmniejszyć ryzyko śmierci z powodu choroby serca czy wylewu. Najnowsze badania w tym zakresie przeprowadzono z udziałem blisko 360 tys. osób.



Chcesz dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem? W drodze do pracy zastąp auto rowerem. Skłaniają ku temu najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Cambridge, Londyńskiej Szkoły Higieny i Medycyny Tropikalnej, a także Imperial College London. Postanowili oni dowiedzieć się więcej o zależności między sposobem dojazdu do pracy a ryzykiem chorób i śmierci. Zbadali w tym celu zwyczaje 358 799 osób z biobanku UK Biobank, który gromadzi informacje na temat zdrowia osób zamieszkujących głównie brytyjskie miasta. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie medycznym „Heart”. Jasno wskazują one, że ze względów zdrowotnych nie warto dojeżdżać do pracy samochodem. Pokonywanie tej drogi na własnych nogach, rowerem czy komunikacją miejską znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju chorób sercowych czy wylewu.


 
Analiza obejmowała do siedmiu lat z życia poszczególnych uczestników badań. Byli oni pytani przez naukowców nie tylko o to, jak docierają do pracy, ale także m.in. o to, czy palą papierosy, jak się odżywiają, jaki jest ich status społeczno-ekonomiczny. Spośród osób, które dojeżdżają do pracy co najmniej trzy razy w tygodniu, mniej więcej dwie trzecie polegało wyłącznie na samochodzie. 8,5% badanych pokonywało tę drogę na rowerze.
 
Ryzyko rozwoju chorób serca u osób, które w drodze do pracy wybierały aktywność inną niż prowadzenie auta, było mniejsze o 11% niż u pracujących kierowców. Aktywność w drodze do pracy, taka jak jazda na rowerze, o 30% zmniejszała ryzyko śmierci z powodu choroby serca bądź wylewu.



Ponadto, badani, którzy byli aktywni nie tylko w drodze do pracy, ale także w czasie wolnym, o 43% zmniejszali w ten sposób ryzyko wystąpienia śmiertelnej choroby układu krążenia.
 
– Aktywne wzorce przemieszczania się były związane z mniejszym ryzykiem wystąpienia chorób układu krążenia, spowodowanych nimi zgonów, a także zmniejszały śmiertelność jako taką – mówią autorzy. – To ważna wskazówka dla lekarzy, którzy będą doradzać pacjentom, jak aktywność fizyczna może zmniejszyć ryzyko chorób.

Na podstawie: "Independent", sciencedaily.com

***
Poznaj szczegóły widocznej na zdjęciach Meridy Crossway Urban 100 - KLIKNIJ.

Czytaj także
Liczby nie kłamią, jazda w kasku może uratować życie
Rower - samo zdrowie. Co można zyskać?
Alkohol a rower - na zdrowie czy na zgubę? [wywiad]
Nakręceni kawą - kofeina i rower idą w parze?