AKTUALNOŚCI

2019-01-21

Nowy One-Twenty - wszechstronność ponad wszystko [video]

Najwszechstronniejszy rower Merida w historii. Tak nowy One-Twenty jest określany przez swoich projektantów. Ma nowoczesną ścieżkową geometrię, jest spragniony zabawy, ale świetnie sprawdzi się także podczas "długich dni w siodle".Po raz pierwszy zaprezentowana w 2009 roku, Merida One-Twenty 10 lat później doczekała się swojej czwartej odsłony. Rower ze 130 mm skoku z przodu i 120 mm z tyłu czuje się równie dobrze na wymagających podjazdach, szybkich prostych, trudnych technicznie zjazdach i singletrackach. Nowa geometria ramy sprawiła, że rower jest wyjątkowo chętny do zabawy, ale też bardzo precyzyjny i szybki.

W porównaniu ze swoim poprzednikiem, nowy One-Twenty jeszcze lepiej radzi sobie na zjazdach i uwielbia wszystko od szybkich singletracków z dobrym "flow" aż po ścieżki enduro pełne korzeni i kamieni. Dzięki swojej niskiej wadze i świetnemu transferowi mocy, świetnie radzi sobie także na długich dystansach.


 
Kto jest idealnym odbiorcą tego roweru?

Ten, kto chce tylko jednego roweru. Według projektantów Meridy to najwszechstronniejszy rower w całej jej kolekcji. Został zrównoważony pod kątem jazdy po ścieżkach, a także na długich dystansach z wielkimi podjazdami na trasie.

Idee przyświecające projektantom

One-Twenty to najważniejsza nowość 2019 w zestawie rowerów z pełnym zawieszeniem Meridy. Blisko związany z flagowym modelem One-Sixty, zachowuje kształt rur większego brata i podobnie jak on ma bardzo niski przekrok. Dotyczy to każdego rozmiaru ramy.
 
Jeśli chodzi o design, projektanci rozpoczęli pracę od czystych kartek, bez zbędnych założeń. Głównym celem do osiągnięcia był czysty, elegancki i pełen treści projekt. Spójne linie dają w One-Twenty zwartą kompozycję. Płynne przejścia z jednego elementu w drugi oraz wyraźne krawędzie tworzą bardzo przyjemny dla oka efekt końcowy. Minimalistyczna grafika i wyraźne rozgraniczenie kolorów podkreśla kształt ramy, a mniej uporządkowane elementy graficzne podkreślają charakter roweru.Geometria

Geometria nowego One-Twenty to idealny kompromis między supersprawnym rowerem ścieżkowym a szybką i godną zaufania maszyną na długie dystanse. Obniżony przekrok sprawia, że rowerem jest łatwiej manewrować na wymagających ścieżkach, a mniejszy kąt główki ramy poprawia jego zjazdowe umiejętności. Większa sztywność roweru poprawia transfer mocy.

Kąt główki ramy został zmieniony w wersji 29” z 69 stopni do 67,3 stopnia, co jeszcze bardziej poprawiło zjazdowe umiejętności roweru.
 
Krótsze o 10 mm dolne rury tylnego trójkąta sprawiły, że rower jest bardziej skory do zabawy na trasie, jest też zwinny na ścieżkach i dobrze radzi sobie na podjazdach.Przewidziane wykorzystanie

a) Jazda na ścieżkach.
b) "Długie dni w siodle" - wielogodzinna jazda na długich dystansach, w maratonowym stylu.
c) W zależności od specyfikacji rower może być zorientowany bardziej na ścieżki albo długie dystanse.
 
Większa trwałość

Uzyskanie trwalszej ramy było jednym z głównych celów, które wyznaczyli sobie twórcy nowego One-Twenty. Jego nowe dolne rury tylnego trójkąta bardzo mocno zwiększają sztywność tyłu roweru oraz poprawiają jego trwałość. Większa jest także sztywność główki ramy nowego modelu.

One-Twenty został poddany wyjątkowo ciężkiemu testowi w laboratorium testowym Meridy, ROBF, z wykorzystaniem specjalnej maszyny obciążającej ramę. Test znacznie przewyższają

Oto jego wyniki:
- stare One-Twenty: 150 000 cykli
- nowe One-Twenty: 300 000 cykli z obciążeniem większym o 20%.


 
Jeśli rama przechodzi test ROBF, przejdzie inne europejskie testy bez żadnego problemu, nawet jeden z najważniejszych testów Zedler Advanced Plus.

Dzięki większym łożyskom głównej osi oraz od łożyskom strony napędu cały system jest o wiele trwalszy.
 
Trwałość/sztywność/waga

Drugim ważnym celem było zapewnienie lżejszej ramy karbonowej. Rama CF4 jest ok. 400 g lżejsza niż we wcześniejszej wersji One-Twenty, imponuje przy tym większą sztywnością i trwałością.

Aluminiowa rama jest nieco cięższa niż w poprzednim One-Twenty, ale jest za to sztywniejsza i wytrzymalsza.


 
Lepsze prowadzenie

Dolne rury tylnego trójkąta są o 10 mm krótsze niż wcześniej. Dzięki temu One-Twenty jest jeszcze bardziej spragniony zabawy i stanowi idealny kompromis między świetnym rowerem do wspinaczki i zwinnym ścieżkowcem.
 
Wygląd

Rower jest zgodny z nowoczesnym i wysmakowanym designem rowerów Merida z pełnym zawieszeniem, który po raz pierwszy można było zobaczy w nowym One-Sixty.
 
Optymalizacja dla napędów 1x

Rama jest zoptymalizowana pod kątem zębatek 32 z., zminimalizowano dzięki temu bujanie podczas pedałowania oraz tzw. pedal kickback, czyli odchylenia korb podczas ugięcia zawieszenia.
 
Niski przekrok

Aby zapewnić większą pewność na trasie i więcej miejsca do manewrowania, w nowym One-Twenty obniżono przekrok.


 
Prześwit

Większy prześwit pozwala założyć opony 2,35” i szersze obręcze.

Zalety szerszych obręczy

Podstawową korzyścią z zastosowania szerszych obręczy jest większy komfort i lepsza trakcja dzięki zwiększonej powierzchni kontaktu z podłożem. Szersze obręcze pozwalają także precyzyjniej toczyć się oponie przy niższych ciśnieniach, dają jej większą stabilność w zakrętach i zmniejszają ryzyko efektu nagłego spadku ciśnienia powietrza w oponie.
 
W wersjach One-Twenty zorientowanych bardziej na cross country obręcze i opony są węższe dla zmniejszenia wagi i masy rotującej.
 
Ochrona i cicha praca

Więcej elementów ochronnych zostało dodanych w okolice niższych partii ramy, suportu, górnych i dolnych rur tylnego trójkąta, by zwiększyć trwałość ramy i zapewnić cichą jazdę nawet na wymagających nawierzchniach.


 
Niższe "leverage ratio"

Zmniejszenie tzw. leverage ratio [współczynik przełożenia opisujący odległość uniesienia tylnego koła w zależności od ugięcia dampera – red.] sprawia, że tylny amortyzator może być wykorzystany z niższym ciśnieniem powietrza. Będzie to korzystne zwłaszcza dla cięższych osób, które nie będą potrzebowały maksymalnego ciśnienia, żeby uzyskać idealne ustawienie.

Materiał aluminiowej ramy Lite

Kute części są wykonane z najlepszego do takich potrzeb stopu 6061, który jest niezwykle lekki, mocny i dodatkowo hartowany przez Meridę.
 
Rury są wykonane ze stopu 6066. To najwyższej jakości stop aluminium o potrójnie cieniowanych ścianach. Jest on wyjątkowo lekki i wytrzymały, zapewnia optymalny stosunek sztywności do wagi i pozwala produkować ramy o bardzo złożonym kształcie.
 
Łącznik zawieszenia wykonano z aluminium, ponieważ różnica w wadze między aluminiowym a karbonowym łącznikiem byłaby bardzo nieznaczna, a różnica w cenie byłaby zauważalna.

Obejrzyj filmową zapowiedź nowego One-Twenty

Dobór kluczowych komponentów

W nowym One-Twenty wykorzystano krótszy metryczny damper. Górne mocowanie trunnion dampera z łożyskami kulkowymi zapewnia większą czułość zawieszenia, którego praca może być idealnie dostosowana do potrzeb. Dodatkową korzyścią z wyboru metrycznego dampera była większa swoboda w projektowaniu kształtu ramy.
 
W wersjach roweru zorientowanych na ścieżki wykorzystano obręcze o wewnętrznej szerokości co najmniej 29 mm.
 
Tylne zawieszenie float link z „pływającym” amortyzatorem jest tak komfortowe i niemal bez dna, że widelec z przodu potrzebuje dodatkowych 10 mm skoku, żeby współtworzył dobrze zrównoważony system. Właśnie dlatego wszystkie widelce One-Twenty mają 130 mm skoku.


 
Stare One-Twenty vs. nowe

Najważniejsze zmiany:
- dolne rury tylnego trójkąta krótsze o 10 mm,
- mniejszy kąt główki ramy,
- rama CF4 jest lżejsza o 400 g od najlżejszej ramy wcześniejszej wersji,
- większa trwałość i sztywność,
- nowoczesny design,
- "leverage ratio" zoptymalizowane pod kątem nowych metrycznych damperów z mocowaniem trunnion. Współczynnik ten jest bardziej progresywny, ponieważ nowe dampery RockShox Deluxe pracują lepiej z większą progresją. W nowym One-Twenty wynosi on ok. 10%, w starym ok. 6%,
- mniejsze ciśnenie powietrza wynikające z obniżonego "leverage ratio" jest korzystne dla cięższych osób, które nie potrzebują maksymalnego ciśnienia do uzyskania idealnych ustawień. Mniejsze ciśnienie powietrza sprzyja także żywotności dampera.


 
Istotne elementy ramy

- standard suportu: BB92
- standard piast Boost w przednim i tylnym kole. W porównaniu z tradycyjnymi piastami, Boost dodaje 6 mm szerokości z tyłu Ii z przodu, dzięki czemu bardziej płaski kąt szprych zwiększa sztywność boczną i wzmacnia koło,
- średnica sztycy – 30,9 mm,
- zintegrowane stery,
- hamulec tarczowy na dolnej rurze tylnego trójkąta (lepsza ochrona hamulca),
- mocowanie tylnego hamulca w systemie post mount 180 mm,
- taperowana rura sterowa 1 1/8"-1 1/2".

Najważniejsze elementy One-Twenty charakterystyczne dla Meridy

- Float Link – tylne zawieszenie z "pływającym" amortyzatorem. Dolne mocowanie dampera porusza się wraz z ugięciem zawieszenia, zapewniając dużą czułość i płynność pracy. Rozwiązanie to pozwala zoptymalizować charakterystykę zawieszenia i uzyskać odpowiedni współczynnik przełożenia oraz progresję dampera. W praktyce tył z systemem Float Link daje wrażenie większego skoku niż w rzeczywistości,
- Smart Entry – wewnętrzne prowadzenie przewodów doprowadzone do perfekcji. System ten pozwala zablokować je pod odpowiednim napięciem, dzięki czemu nie trzeba się obawiać żadnych niepokojących dźwięków, gdy trasa stanie się wyboista,
- Non-slip Tightening – wybrane śruby roweru mogą być dokręcone kluczem Torx 30 tylko z jednej strony (7 z 8 śrub w One-Twenty). Nie ma ryzyka, że śruba z drugiej strony ześlizgnie się czy obróci. Takie rozwiązanie pozwala szybciej i pewniej przykręcić ważne komponenty. Śruby te są trwalsze i wytrzymują większe siły,- ochrona ramy
a) miękka osłona górnych rur tylnego trójkąta zapewnia im dobrą ochronę i redukuje ewentualny hałas,
b) idealnie dopasowana osłona dolnych rur tylnego trójkąta
c) osłona dolnej rury z materiału tłumiącego odgłosy podczas jazdy na wymagających nawierzchniach
- możliwość zamontowania koszyka na bidon, w ramie Lite L/XL można korzystać z bidonu 0,715 l, w rozmiarze S/M z bidonu 0,5 l.
 
Części Meridy w nowym One-Twenty

a) sztyca regulowana Merida Expert TR
- nowa dźwignia,
- bardziej ergonomiczna,
- kompatybilna z systemem mocowania manetek I-Spec II,
- przewody są zaciśnięte na dźwigni, dzięki czemu łatwiej jest o ich wewnętrzne prowadzenie.

 b) chwyty Merida Expert EC
- bardzo ergonomiczne,
- wysmakowany design,
- aluminiowy zacisk.
 
c) chwyty Merida Comp EC
- ten sam kształt co chwyty Expert,
- niższa cena,
- plastikowy zacisk z dużą funkcjonalnością.
 
d) zacisk Merida Expert
- superlekki - 16 g,
- ciekawy design.
 
e) obręcze Merida Expert TR
- wewnętrzna szerokość - 29 mm,
- "tubeless ready",
- 480 g dla wersji 29”, bardzo niska masa rotująca jak na tak szeroką obręcz.
 
f) obręcze Merida Expert CC
- wewnętrzna szerokość 22,8 mm,
- "tubeless ready",
- 405 g dla wersji 29”, bardzo niska masa rotująca.
 
Najważniejsze elementy danego modelu - kliknij w jego nazwę albo zdjęcie, żeby poznać szczegóły
 
One-Twenty 9. 800

- nowa rama LITE,
- napęd SRAM GX Eagle 1x12,
- przednia opona Maxxis Minion DHR II zapewniająca maksimum trakcji i komfortu,
- sztyca regulowana KS Integra,
- zawieszenie RockShox,
- ścieżkowa specyfikacja.
 
One-Twenty 9. XT-Edition i 7. XT-Edition

- nowa rama Lite,
- napęd Shimano XT 2x11,
- zawieszenie RockShox,
- wersja 29” i 27,5”,
- specyfikacja zorientowana bardziej na długie dystanse, z lżejszymi komponentami i napędem 2x11,
- sztyca regulowana Merida Expert TR,
- szybko toczące się opony Maxxis Forekaster.
 
One-Twenty 9. 600 i 7. 600

- nowa rama Lite,
- napęd SRAM NX Eaxle 1x12,
- zawieszenie RockShox z nowym widelcem RockShox Sektor,
- wersja 29” i 27,5”,
- sztyca regulowana Merida Expert TR,
- hamulce Shimano MT-500,
- szybko toczące się opony Maxxis Forekaster,
- ścieżkowa specyfikacja.
 
One-Twenty 9. 500 i 7. 500

- nowa rama Lite,
- napęd Shimano Deore 2x10,
- hamulce i piasty Shimano,
- hamulce i piasty Shimano,
- wersja 29” i 27,5”,
- szybko toczące się opony Maxxis Forekaster,
- sztyca regulowana Merida Expert TR,
- damper Suntour,
- wyprawowa specyfikacja.
 
One-Twenty 9. 400 i 7. 400


- nowa rama Lite,
- napęd Shimano SLX 1x11 z kasetą Sunrace 11-46,
- hamulce i piasty Shimano,
- wersja 29” i 27,5”,
- damper Suntour,
- szybko toczące się pony Maxxis Forekaster,
- ścieżkowa specyfikacja.