Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2017-10-19

10 powodów, by wybrać rower przełajowy [video]

Powodów, dla których warto wybrać rower przełajowy, jest wiele. Przedstawiamy 10 z nich. Dobrze pamiętać o nich nie tylko jesienią, gdy tradycyjnie rozpoczyna się sezon przełajowy.1. Pogoda zawsze bardzo dobra 


Zgodnie ze starym kolarskim porzekadłem, pogoda na rower może być dobra albo bardzo dobra. W przypadku roweru przełajowego jest ona zawsze bardzo dobra. Można docenić go w deszczu, błocie i śniegu bez obaw o awarię sprzętu. Gotowość do bezpiecznej jazdy w najtrudniejszych warunkach zwiększają w przełajówce hamulce tarczowe. One, a także wiele innych szczegółowych rozwiązań i konstrukcja przełajowej ramy sprzyjają temu, by sezon rowerowy trwał cały rok.

2. Zimówka jak znalazł

Dla wielu rower przełajowy nie ma sobie równych szczególnie zimą. Dlaczego? Z kilku powodów. Po pierwsze, przełajówka pozwala uniknąć dróg posypanych solą, która może poważnie uszkodzić rower i jego komponenty. Po drugie, trakcja na rowerze przełajowym jest bardzo dobra, co zmniejsza ryzyko upadku, gdy zimą robi się ślisko. Po trzecie, gdy chłód może zmrozić najtwardszych zawodników, a wiatr przegania myśli o rowerze, przełajówka pozwala wjechać w osłonięty teren, np. na leśne dukty. Jazda będzie na nich dużo bardziej komfortowa niż na otwartej przestrzeni. Po czwarte, nie do przecenienia jest wiele korzyści treningowych, które zimą zapewni rower przełajowy. Można o nich przeczytać w kolejnych punktach.


fot. Norbert Słupski, instagram.com/norbertxyz

3. Poprawa techniki

Dobra technika jazdy jest nie do przecenienia i może nam pomóc w wielu sytuacjach. Rower przełajowy pozwala znacznie poprawić ją niezależnie od tego, czy najczęściej jeździmy na rowerze górskim, czy szosowym. Na rowerze CX trzeba mocno pracować swoim ciałem, by pochłaniać nierówności, utrzymywać równowagę w grząskich zakrętach, szybko wypinać się z pedałów zatrzaskowych, gdy na trasie pojawi się przeszkoda. Przełajówka uczy także, kiedy i jak hamować. Podsumowując, poprawisz z nią kontrolę nad rowerem w każdym aspekcie.
 
4. Większa płynność jazdy

Rower przełajowy pomaga utrzymywać wysokie i równe tempo, co przekłada się na zachowanie równej kadencji także na rowerze górskim czy szosowym. W przełajowej jeździe dość często ma się do czynienia z piaskiem czy błotem. Zamiast schodzić z roweru, lepiej spróbować wciąż kręcić korbami, utrzymać równowagę i przejechać takie odcinki. Nawet jeśli nie ścigasz się na przełajówce i jeździsz tylko dla siebie, możliwość systematycznego treningu z równą prędkością przyniesie sporo korzyści.


 
5. Wyścigi zrobią różnicę

Lubisz się ścigać? Startujesz na szosie czy w maratonach MTB? Spróbuj swoich sił w wyścigach przełajowych, to się opłaci. Są krótkie i wymagające, idealne do tego, by potraktować je jako mocny interwałowy trening. Gdy wiosną poczujesz moc w swojej koronnej dyscyplinie, z pewnością będzie w tym duża zasługa startów w przełajach.
 
6. Szosowa pozycja niemal bez zmian

Jeździsz na szosie i chcesz bezboleśnie przepracować okres przygotowawczy? Rower przełajowy pozwoli Ci zachować swoją pozycję bez większych zmian i robić świetne treningi szybkości w terenie.


 
7. Chcesz na szosę? Droga wolna

Rowery przełajowe to wszechstronność, która nie kończy się z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Chcesz z przełajówką poczuć prędkość na szosie? Wystarczy strzepnąć z niej błoto i wymienić opony na szybsze. Może nie będzie tak szybko jak na klasycznym rowerze szosowym, ale za to może bardzo komfortowo. Geometria roweru przełajowego jest łagodniejsza niż w szosówce, można też zmieścić w nim szerokie opony, które dodatkowo zwiększą wygodę.

8. Zapomnij o nudzie

Trenażer kojarzy Ci się z rozrywką chomika w klatce, a spinning z łowieniem ryb? Przełajówka to coś dla Ciebie. Nie będziesz z nią potrzebował dodatkowych bodźców, żeby wygrać na treningu z nudą.


 
9. Aspekt finansowy

Rowery przełajowe mogą być rasowymi wyścigowymi maszynami, mogą być też mniej kosztownymi przecinakami z mniej kosztownymi komponentami. Jeśli będziesz je musiał wymienić, nie odczujesz tego tak bardzo, jak mógłbyś np. przy wymianie osprzętu w swojej ukochanej lekkiej szosówce czy ulubionym "ściganckim" hardtailu. 

10. Poczuj się jak bohater

Kolarstwo przełajowe jest uznawane za sport narodowy w Belgii. Wyścigi CX przyciągają tam tłumy, które wspólnie z zawodnikami tworzą niezapomniane widowisko. Zwycięzcy są noszeni na rękach, przegrani budzą zasłużony szacunek. W końcu przełaje to prawdziwa szkoła życia, a każdy, kto się w niej kształci, ma w sobie coś z bohatera. Od czegoś trzeba jednak zacząć. Warto zacząć od roweru.

Obejrzyj przełajowych mistrzów w akcji


Kliknij w zdjęcia poniżej, by poznać szczegóły rowerów przełajowych z kolekcji 2019.


Mission CX 7000


Mission CX 5000


Mission CX 600


Mission CX 400


Cyclo Cross 300


Cyclo Cross 100