AKTUALNOŚCI

2018-06-19

Merida eBig.Nine 500 - dobra nawet w Alpy

"To idealny rower do jazdy w urozmaiconym terenie z dużymi przewyższeniami. Nawet alpejskie przełęcze nie będą mu straszne" - czytamy o Meridzie eBig.Nine 500 w wydaniu "bikeBoardu" poświęconemu rowerom elektrycznym.


"Łagodniejsza wersja rasowego ścigacza". Tak w skrócie przedstawia Meridę eBig.Nine 500 magazyn "bikeBoard" w wydaniu poświęconym rowerom elektrycznym. Poniżej przedstawiamy opinię Kuby Chryczyka, testera magazynu. 
 
"Seria Big.Nine to wyścigowy rower do XC i maratonów o bardzo sportowej geometrii. Jednak wersja ze wspomaganiem jest trochę łagodniejsza.
 
Ma wyższą główkę i dodatkowo bardzo wysoki dekielek od sterów. Długość górnej rury jest mniejsza, przez to pozycja nie jest wybitnie sportowa. Może i nieco mniej efektywna, ale za to komfort jazdy jest znacznie większy. Dzięki temu na długim dystansie nie będziemy narzekać na bóle w krzyżu. Moje przyzwyczajenia z jazdy na klasycznym rowerze sprawiają, że pokonywanie podjazdów jest frustrująco łatwe i to mimo zastosowania nieco słabszego silnika, przeznaczonego do rowerów miejskich. Co ciekawe, mimo wyższej pozycji, nawet na bardzo stromych podjazdach przednie koło jedzie pewnie po podłożu, pozwalając na precyzyjne sterowanie. Oczywiście pod strome wzniesienia najlepiej jest używać trybu Normal lub High, dzięki którym nie tylko wyjedziemy szybciej, ale również pokonamy trudniejsze technicznie odcinki.


 
Oczywiście jeśli będziesz katować rundy XC na najwyższych obrotach, bateria wystarczy jedynie na około 40 km. Na zjazdach wspomaganie nie przydaje się i na rowerze bez «e» pojechałbyś szybciej […]. Sporo pomaga amortyzator, który działa płynnie i wybiera nawet większe nierówności, ale full to nie jest. Mimo wszystko Merida zjeżdża całkiem dobrze, a długi tylny trójkąt pomaga w utrzymaniu kierunku jazdy i w niewielkim stopniu pogarsza skrętność roweru. Zaskoczyły mnie opony, które dzięki agresywnemu bieżnikowi rewelacyjnie trzymają w zakrętach mimo iż nie są wybitnie szerokie. Nawet przy sporych prędkościach pozwalają wchodzić w ciasne zakręty. Zastosowane hamulce również działają bardzo dobrze i bez problemów zatrzymują rower nawet z bardzo dużych prędkości.
 
Werdykt

To nie jest rower do szybkiej i agresywnej jazdy, ale sporo potrafi. Jego łagodniejsza geometria sprawia, że można na nim przejechać długie dystanse. Dobre zachowanie podczas jazdy w dół było impulsem do pewnego przemyślenia. Rower typu HT ze wspomaganiem może być świetnym narzędziem treningowym nawet dla osoby ścigającej się. Po ciężkim treningu można na elektryku zrobić rozjazd w trudnym terenie, albo poćwiczyć technikę jazdy na niskiej intensywności w terenie górskim. Dodatkowo, hardtail ze wspomaganiem będzie odzwierciedlał jazdę na rowerze startowym. Abstrahując od sportu, Merida to idealny rower do jazdy w urozmaiconym terenie z dużymi przewyższeniami. Nawet alpejskie przełęcze nie będą mu straszne, mimo iż zastosowany system wspomagania ma nieco mniejszy moment obrotowy niż inne rowery eMTB. Przy odpowiednim zaangażowaniu prowadzącego zużywa mniej energii niż mocniejsze wersje silnikowe i dzięki temu pozwala dojechać dalej [...].
 
Dodatkowe informacje 

Komputer Shimano Steps wygląda nowocześnie i ma wszystkie istotne funkcje. Na wyświetlaczu, oprócz prędkości jazdy oraz wybranego trybu jest również wskaźnik poziomu wspomagania, procent naładowania baterii i aktualna godzina. Dodatkowo za pomocą przycisku na manetce możemy wyświetlać podstawowe funkcje rowerowe jak dystans, prędkość średnia i maksymalna czy rzeczywisty zasięg w różnych trybach.

Zastosowany silnik to słabsza wersja przeznaczona przez producenta do rowerów miejskich. Różnica tkwi w zastosowanym wyświetlaczu (miejski jest większy i ma więcej funkcji), korbie z wbudowaną osłoną, no i mocą. Testowany rower ma 50 Nm a nie 70 Nm jak jest w wersji E8000. To spora różnica, ale zastosowane wspomaganie wystarcza do sprawnego poruszania się po górach".

***
Sprawdź szczegóły eBig.Nine 500 - KLIKNIJ.

Zobacz wszystkie rowery elektryczne z kolekcji 2018 Merida Polska - KLIKNIJ.

Czytaj także
Merida eOne-Twenty 800 - "e-bike do szaleństw!" [video]
Merida eOne-Twenty nagrodzona
Druga młodość 90-letniego rowerzysty. E-bike zrobił swoje
Rower elektryczny - jak można się na nim zmęczyć?
eOne-Sixty 900E - najczęściej nagradzany rower w historii Meridy [video]