Przejdź na nową stronę

AKTUALNOŚCI

2017-05-22

Scultura Disc 5000 z dobrą oceną „bikeBoardu”

„Tarczówki działają perfekcyjnie i pozwalają dłużej jechać z maksymalną prędkością. To dobrze, bo Scultura ma niepohamowany apetyt na szybkość” – czytamy o Sculturze Disc 5000 w „bikeBoardzie”. „To jeden z najlepszych rowerów w swojej klasie, zwłaszcza na długie dystanse i trudne trasy” – pisze „bB”, który przyznał Sculturze ocenę 4,5.


fot. Miłosz Kędracki/"bikeBoard"

Merida Scultura Disc 5000, uznana za Rower Roku 2017 w Belgii, została przetestowana przez „bikeBoard”. Poniżej prezentujemy obszerne fragmenty materiału, który ukazał się w wydaniu 5/2017 magazynu.
 
„Podzielamy głęboką wiarę inżynierów w wyższość hamulców tarczowych nad klasycznymi szczękowymi.
 
Badania, jakie publikuje Merida, jednoznacznie potwierdzają przewagę takiego sprzętu mimo sprzeciwów w zawodowym peletonie. Pamiętamy jednak dyskusje sprzed kilkunastu lat w MTB, a poza tym śmigaliśmy już na niejednej szosówce na tarczach. Ich powszechność jest nieunikniona. Model Scultura Disc to rasowy ścigacz i testowaliśmy jego topową wersję na trasach Paris-Roubaix rok temu. Ale różnica pomiędzy maszyną rodem z piekła północy a testowaną obecnie nie wynika tylko z zastosowanego osprzętu. Model 5000 ma przede wszystkim inną geometrię. Różnica tkwi głównie w wysokości główki oraz jej kącie, ta Scultura jest wygodniejsza i spokojniejsza. Wyczuwalne jest to od razu, pozycja idealnie pasuje do długich, wielogodzinnych jazd. Nie oznacza to jednak, że Scultura przeszła do kategorii endurance. Dalej jest zadziorna. Na płaskich odcinkach rower, jak na 8,5 kg żywej wagi, jedzie całkiem żwawo. Jest dość dynamiczny i bardzo wygodnie wkręca się na wysokie obroty”.
 
"Wyższa pozycja barków sprawia, że wygodnie jest jechać w dolnym chwycie, co zmniejsza powierzchnię czołową kolarza, a w konsekwencji poprawia uzyskiwane osiągi. Przekroje rur również są zoptymalizowane pod kątem aerodynamiki. Przy maksymalnych przyspieszeniach czuć bardzo wysoką sztywność konstrukcji. Suport jest nieugięty. Ale o efektywności decyduje nie tylko rama, ponieważ koła również są bardzo mocne dzięki szerokim obręczom i spięte z ramą za pomocą wkręcanych osi o średnicy 12 mm. Dzięki temu nagła zmiana kierunku czy omijanie późno zauważonych dziur odbywa się pewnie i precyzyjnie […].



[…] Pod górę rower nie jest tak dynamiczny jak przywołane wcześniej przykłady. Ciężar robi swoje, ale dzięki zrównoważonej pozycji wygodnie pokonuje się długie, kilkukilometrowe podjazdy w równym, ale mocnym tempie. Na zjazdach rower zachowuje się stabilnie, dzięki czemu można pozwolić sobie na odrobinę ryzyka – tym bardziej, że tarczówki działają perfekcyjnie, a opony pozwalają na pełną kontrolę nawet przy szybkim wchodzeniu w zakręty”.
 
Osprzęt
 
„Scultura jest bardzo przemyślana. Ma wszystko to, co potrzeba, żeby cieszyć się agresywną jazdą. Świetne opony Continental o szerokości 25 mm, do tego sztywne koła mocowane za pomocą wkręcanych osi. Hamulce tarczowe marki Shimano przy współpracy z tarczami o średnicy 160 mm działają rewelacyjnie. Zawsze. Tylny zacisk został zintegrowany z radiatorem, który ma poprawić chłodzenie układu. Został on zastosowany tylko z tyłu, ponieważ nogi kolarza mogą zaburzać przepływ powietrza, a w konsekwencji utrudniać chłodzenie tarczy. Tak przekonuje nas Merida […]. Napęd jest dobrze dobrany, uniwersalna kaseta 11-28 z. zestawiona została z kompaktową korbą. My wolimy wersję 52/36 z., ale na stromych podjazdach wybór Meridy jest korzystniejszy”.
 
Oceny
Budowa 5
Prowadzenie 4,5
Amortyzacja 4
Ocena ogólna 4,5
 
„Złagodzona geometria w typowo wyścigowym rowerze pozwala spędzać na Sculturze całe tygodnie [...].

„[…] To jeden z najlepszych rowerów w swojej klasie, zwłaszcza na długie dystanse i trudne trasy”.
 
Dodatkowe informacje

„Tarczówki pozwalają dłużej jechać z maksymalną prędkością. To dobrze, bo Scultura ma niepohamowany apetyt na szybkość”.

Z pełną treścią artykułu można się zapoznać w wydaniu 5/2017 magazynu "bikeBoard".

Poznaj specyfikację i geometrię Scultury Disc 5000 oraz zastosowane w rowerze technologie: KLIKNIJ.



Sprawdź, jak jeździ Scultura Disc! Scultura Disc 5000 jest dostępna w różnych rozmiarach w Mobilnym Centrum Testowym Meridy. W najbliższy weekend odwiedzi ono Biedrusko koło Poznania (28 maja). Wciąż można się zapisać na te i inne testy Meridy oraz zarezerwować rower dla siebie. Aby tego dokonać, wystarczy wypełnić formularz dostępny tutaj: ZAPISZ SIĘ.

W kolekcji 2017 Merida Polska znalazło się siedem wersji Scultury Disc. Z nimi, jak i pozostałymi szosowymi modelami z kolekcji 2017, można się zapoznać na www.rowerymerida.pl/rowery-szosowe.

***
Więcej informacji nt. projektu Scultury Disc: Nowa Scultura Disc - tarcze górą [video]
bikeWorld.pl zachwycony Sculturą Disc