AKTUALNOŚCI

2019-05-28

Scultura Disc 200 wśród najlepszych rowerów do 1000 funtów. "Znakomita rama"

"Rama i widelec tego roweru są absolutnie znakomite i dają ogromne możliwości do ulepszenia całego zestawu" - pisze road.cc o Sculturze Disc 200. Jeden z czołowych kolarskich portali świata zaliczył rower do grona najlepszych szosówek w cenie do 1000 funtów.



Nie trzeba wydawać fortuny, żeby cieszyć się dobrym rowerem szosowym. Z tego założenia wyszedł portal road.cc, który przygotował zestawienie najlepszych szosówek w cenie do 1000 funtów. Listę 15 rowerów otwiera Merida Scultura Disc 200. Oryginalny materiał można znaleźć tutaj, poniżej przedstawiamy tłumaczenie.

ZOBACZ SPECYFIKACJĘ ROWERU


"Masz do wydania 1000 funtów na szosówkę, ale nie wiesz, czego szukać? Przygotowaliśmy wybór interesujących rowerów szosowych w cenie od 680 do 1000 funtów, by dać Ci wyobrażenie, czego możesz się spodziewać za te pieniądze […].

 

Czego oczekiwać?
 

W tym przedziale cenowym możesz znaleźć bardzo sprawny, lekki i potencjalnie bardzo szybki rower szosowy. Niezależnie od tego, czy chcesz na nim zacząć startować w wyścigach szosowych, pokonywać długie dystanse, jeździć do pracy czy na studia albo po prostu trenować weekendami, rowery z tego przedziału zapewniają jazdę na wysokim poziomie i powinny latami dostarczać kolarską frajdę.


Tradycyjnie producenci, tworząc rower w konkretnej cenie, wybierają jedną z dwóch strategii. Niektórzy wykorzystują tańszą ramę z lepszymi komponentami, co powinno się przełożyć na dobry rower w przyciągającej cenie, jednak przy ograniczonym potencjale usprawnienia. Inni producenci wybierają ramę lepszej jakości i gorsze określone komponenty, by stworzyć zestaw w pożądanej cenie i założeniu, że klient może wymienić w rowerze części, gdy się zużyją, i zastąpić je lepszymi, które dorównają ramie.

 

Oba podejścia mają swoje zalety, sam musisz zdecydować, które jest lepsze dla Ciebie. Żeby jeszcze bardziej skomplikować sprawy, nie są to sztywne reguły, niektórzy producenci potrafią połączyć najlepsze elementy obu podejść […]. Niektórzy wielcy producenci korzystają z ekonomii skali, kupując taniej komponenty, a uzyskane w ten sposób oszczędności przekładają się na atrakcyjniejszą cenę roweru.

 

Wszystko tkwi w ramie

 

Większość rowerów w tej cenie ma aluminiową ramę. Najnowsze rowery aluminiowe zapewniają fantastyczne połączenie osiągów i ceny. To oczywistość, ale kiedy idzie o najlepszy stosunek jakości do ceny, nie da się pobić aluminiowego roweru. Aluminium to bardzo dobry materiał do stworzenia rowerowych ram, jest lekki i sztywny, a to dwa najbardziej pożądane parametry rowerowej ramy. Nowoczesne aluminiowe ramy są także komfortowe, odeszły już dni, w których oznaczały one twardą jazdę.


Rozglądajcie się za ramą z podwójnie albo potrójnie cieniowanymi rurami, które są lżejsze i przekładają się na nieco lepsze jezdne osiągi niż ramy pozbawione takich udoskonaleń. Większość rowerów z naszego zestawienia ma karbonowe widelce, oszczędzające wagę i pochłaniające wibracje.
 

Jest szansa kupić w tej cenie rower z ramą karbonową. Karbon jest droższy niż aluminium, więc rama z takiego materiału w tym przedziale cenowym będzie oznaczała poświęcenie jakości komponentów, gorszą grupę osprzętu, koła i elementy wykończenia. Karbonowa rama będzie lżejsza i sztywniejsza niż aluminiowa i ma dobry potencjał do ulepszenia roweru […].
 

Grupy osprzętu i części
 

Wszystkie rowery z zestawienia mają grupy osprzętu […] głównie albo w całości bazujące na komponentach Shimano. Większość ma albo Tiagrę, albo 105, albo połączenie obu tych grup.
 

Shimano 105 jest nieco lżejsza i zapewnia nieco lepsze działanie, ale odnowiona Tiagra ma bardzo dobry stosunek jakości do ceny […]. Możesz się spodziewać także nieco części włosko-tajwańskiego producenta FSA. Zamiast wyposażać rowery w całości w części Shimano, wielu producentów chce zaoszczędzić, zakładając inne korby, zwykle FSA. Nie musi to być wada, komponenty FSA cieszą się bardzo dobrą reputacją dzięki swojej jakości i działaniu […].


Hamulce tarczowe są w tej kategorii cenowej bardzo popularne. Oznaczają lepsze hamowanie w mokrych warunkach i pozwalają dużo łatwiej założyć opony szersze niż 25 mm. Z tarczówkami nie trzeba się także martwić o zniszczenie obręczy podczas hamowania.

 

W tej cenie możesz oczekiwać również własnych komponentów danego producenta rowerów. To też niekoniecznie jest minus […]. Często są one tak dobre jak komponenty znanych marek.

 

Własne koła i komponenty ustępują znanym markom w wyższej cenie. Ponieważ koła i opony mają duży wpływ na zachowanie roweru, rozglądaj się za modelem, w którym nie oszczędzano na tych elementach. Jeśli cenisz komfort, szukaj roweru z 25-mm albo nawet szerszymi oponami, zamiast 23-mm, ponieważ zapewniają nieco większą wygodę i nie są wolniejsze niż węższe opony.
 

Merida Scultura Disc 200
 

Na papierze Merida Scultura Disc 200 może sprawiać wrażenie maszyny dla początkujących, ale rama i widelec tego roweru są absolutnie znakomite i dają ogromne możliwości do ulepszenia całego zestawu. To kolejny przykład na to, jak dobre są obecnie ramy aluminiowe, zapewniające bardzo komfortową jazdę i mnóstwo sztywności.

 

Rama Scultura Lite-BSA Disc daje bardzo przyjemne odczucia podczas jazdy, nie jest twardo, nie ma irytująco licznych drgań przenoszonych z drogi na punkty kontaktu z rowerem, nawet kiedy 25-mm opony są napompowane do moich ulubionych wysokich ciśnień. Dzięki temu Scultura daje frajdę podczas jazdy i możesz nią połykać poważne kilometry, podziwiając przy tym krajobraz".


***
Zobacz szczegóły Scultury Disc 200.

Sprawdź wszystkie rowery szosowe z kolekcji 2019.

Scultura
Nowa Scultura: lekkość, komfort i aerodynamika [video] (szczegóły techniczne i wypowiedzi projektantów)
Scultura 4000 Juliet przetestowana. "Sama jeździ"
Moja pierwsza szosa i jak do niej dojrzałam
Scultura 5000 - "prawdziwa kozica"
Scultura 5000 chwalona przez BikeRadar
Reacto czy Scultura? Co wybierają kolarze na Giro d'Italia?
Nowa Scultura Nibalego - zobacz szczegóły
Superrowery 2017/18: Reacto na podium, Scultura też wysoko
Scultura 300 wśród najlepszych szosówek poniżej 1000 funtów
Scultura Bahrain-Merida - zobacz szczegóły [video]
Scultura 6000 - "Najlepszy lekki rower 2016" wg "Cycling Weekly"
Scultura 300 wśród najlepszych szosówek poniżej 1000 funtów
Scultura 5000 chwalona przez BikeRadar
Scultura 300 jednym z najlepszych rowerów z Tiagrą
Scultura i Reacto wśród najlepszych rowerów aero 2017/18
Dlaczego warto mieć szosówkę? Legenda MTB radzi
Rowery szosowe Merida w czołówce popularności
PZKol zezwolił na hamulce tarczowe na szosie
Jak poprawić zjazdy? Poznaj 6 wskazówek, żeby być jak Nibali [video]
Kadencja na rowerze - dlaczego jest ważna i jak ją podkręcić?