AKTUALNOŚCI

2019-05-24

One-Twenty 9.600 świetnie oceniony. "Zwinny na ścieżkach, pewny w trudniejszym terenie" [video]

"Solidny wszechstronny rower ścieżkowy z dobrą specyfikacją jak na swoją cenę". Tak ocenia Meridę One-Twenty 9. 600 off-road.cc, który chwali m.in. zawieszenie i geometrię One-Twenty. Rower otrzymał 4,5 gwiazdki na 5. "Jest dobrze wyważony i przyjemnie zwinny na krętych ścieżkach, można się na nim poczuć pewnie w trudniejszym technicznie terenie" - czytamy."Jeśli szukasz swojego pierwszego roweru górskiego z pełnym zawieszeniem, w tej cenie trudno będzie Ci znaleźć coś lepszego niż Męridę One-Twenty 600" - oceniał wideopenmountainbike.com. Jedna z wersji One-Twenty udowodniła swoją jakość podczas legendarnej etapówki Cape Epic, w której sukces odnieśli na niej Jose Antonio Hermida i Joaquim Purito Rodriguez.

Rower, określany przez projektantów Meridy jako najwszechstronniejszy model tej marki w historii, tym razem rower trafił na testy off-road.cc, siostrzanej wersji road.cc, jednego z czołowych kolarskich portali świata. Poniżej przedstawiamy tłumaczenie materiału, z którego oryginałem można się zapoznać tutaj.

ZOBACZ SPECYFIKACJĘ ROWERU

 

"Solidny wszechstronny rower ścieżkowy z dobrą specyfikacją jak na swoją cenę.

Jeśli masz 2000 funtów do wydania na nowy rower i szukasz dobrego wszechstronnego modelu, warto rozważyć Meridę One-Twenty 9. 600. 29-calowy rower ze 120-mm zawieszeniem to opcja z dobrą specyfikacją, dobrą geometrią i zawieszeniem, które zapewnia dobre ścieżkowe zachowanie zarówno pod górę, jak i w dół.
 
Merida poszła do przodu w ostatnich latach, a zmiany, które dokonała w swoich rowerach z pełnym zawieszeniem, zostały bardzo dobrze przyjęte. Jak dobre są te zmiany, jeśli chodzi o bardziej przystępny cenowo 120-mm rower? Mogliśmy przetestować najtańszą wersję One-Twenty 400, ale chcieliśmy sprawdzić model z najnowszą grupą SRAM NX Eagle, ponieważ to mocny argument sprzedażowy, który 12-rzędowy napęd zapewnia w niższej półce cenowej.


 
To świetnie wyglądająca rama, cała wykonana ze stopu aluminium 6066, z potrójnie cieniowanymi i hydroformowanymi rurami, nisko położoną górną rurą dla dobrego przekroku i stożkową główką ramy dla dodatkowego wzmocnienia przodu. Projekt ramy powstał z myślą o napędzie 1x, ma wewnętrzne prowadzenie przewodów, w tym przewodów regulowanej sztycy. Dolna rura i dolne rury tylnego trójkąta są owinięte ochronnym materiałem, który minimalizuje odgłosy jakichkolwiek uderzeń łańcucha, których nie wyeliminuje tylna przerzutka SRAM.
 
Wszelkie nasze nadzieje dotyczące tego roweru okazałyby się płonne, gdyby jego geometria nie była odpowiednia. Na szczęście Merida zapewniła w niej całkiem rozsądne liczby […]. Rozmiar L ma zasięg 455 mm, 1185-mm bazę kół, 67,3-stopniowy kąt główki ramy, 75,5-stopniowy kąt podsiodłowy i 435-mm dolne rury tylnego trójkąta. Dla kół 29” są cztery rozmiary ramy, są też dwa mniejsze rozmiary na kołach 27,5”, więc możesz dobrze dobrać wielkość dla siebie.


 
Można by łatwo zarzucić Meridzie, że nie jest nieco odważniejsza, jeśli chodzi o zasięg roweru, ale na trasie One-Twenty zapewnia bardzo dobre prowadzenie, które świetnie sprawdza się podczas podbijania typowych brytyjskich singletracków. Rower jest dobrze wyważony i przyjemnie zwinny na krętych ścieżkach, można się na nim poczuć pewnie, gdy teren staje się trudniejszy technicznie, przekracza nawet wysokie oczekiwania, które można było mieć względem One-Twenty na podstawie informacji z katalogu.
 
Rower ma dobry, pełen werwy charakter, łatwo zmieniać kierunek jazdy poprzez 760-mm kierownicę i 50-mm mostek, a opony Maxxis Forekaster dobrze podbijają prędkość toczenia się, więc rower wydaje się szybki i trudno zauważyć jego większą wagę na ścieżkach o dobrym „flow”. W bardziej wymagającym terenie, którego 120-mm rower mógłby się wystraszyć, Merida zaskakuje. Przyzwoicie przedziera się przez upiorne ścieżki, częściowo dzięki dodatkowemu skokowi 130-mm widelca.


 
Zawieszenie Float Link Meridy (damper jest położony między łącznikiem wahacza i dolnym tylnym wahaczem) jest wykorzystywane w rowerach tej marki aż do większego One-Sixty, działa niesamowicie dobrze i przyczynia się do tego, jak wielką frajdę zapewnia One-Twenty i jak sprawny to rower. 120-mm zawieszenie jest żwawe i czułe na mniejszych kamieniach i korzeniach, a kiedy wjeżdżasz w trudniejszy teren, nie zamknie się z łomotem. Damper ma dźwignię blokady, ale możesz ją zignorować, jest odpowiednio dobrze kontrolowany w otwartym ustawieniu w każdej sytuacji podczas jazdy na ścieżkach.
 
Amortyzator RockShox Delux RL dobrze pasuje do tej ramy i zapewnia niezwykle płynne działanie, z dużą czułością w początkowych zakresach, dzięki czemu «wygładza» wyboiste trasy, mniejsze kamienie, korzenie i koleiny. Można się bawić jego ustawieniami, ale mam wrażenie, że fabryczne bardzo pasują do One-Twenty, co znaczy, że Merida odrobiła swoje zadanie domowe. Oznaczenia SAG na damperze sprawiają, że bardzo łatwo go ustawić.


 
Z przodu znajdziemy widelec RockShox Sektor RL. Nie jest to może najseksowniejszy widelec na rynku, ale 130-mm model działa dobrze i płynnie. Reaguje właściwie na mniejszych nierównościach i zapewnia dobre wsparcie, żeby poradzić sobie z dużymi «dropami», tak byś nie musiał przelatywać przez kierownicę. Tłumienie nierówności jest odpowiednie także wtedy, gdy mocniej naciskasz na trasie i podczas powtarzalnych uderzeń. Wiadomo, że nie jest tak znakomite jak w droższych widelcach RockShox, ale zachowanie Sektor RL bardzo imponuje, biorąc pod uwagę cenę tego roweru.
 
Dzięki agresywnej strategii SRAM, by napęd 1x wprowadzać do rowerów z coraz niższych półek cenowych, nowy NX Eagle ściąga technologię 1x12 do najbardziej przystępnej cenowo grupy i sprawia, że Merida za 2 tys. funtów jest niezwykle atrakcyjna. Napęd w tym rowerze może być dobrym powodem, żeby odłożyć trochę pieniędzy, zamiast kupować najtańszą wersję One-Twenty.


 
Dzięki NX Eagle otrzymujesz całą technologię znaną z ekskluzywnej grupy SRAM Eagle, masz więc 12-rzędowy napęd, sprzęgło w przerzutce i przednią zębatkę w systemie narrow/wide, która zapobiega spadaniu łańcucha. Duże zmiany można znaleźć w kasecie: zamiast kasety 10-50 z. ze specjalnym bębenkiem SRAM XD, otrzymujesz 11-50 z. ze standardowym bębenkiem Shimano HG. Z tego powodu uzyskujesz 454% zakresu zamiast 500% droższych grup, ale będziesz mógł łatwiej usprawnić swoje koła.
 
Przez większość czasu, zmniejszony zakres powoduje tylko nieznaczne niedogodności. Duża zębatka tylna 50-z. pomaga wciągnąć Meridę na strome podjazdy, a niżej kaseta jest na tyle solidnie stopniowana, by nie zaburzyć za bardzo Twojego rytmu na szybkich ścieżkach. Zmiana biegów jest idealna, otrzymujesz też wszelką możliwą ochronę przed spadaniem łańcucha.


 
Napęd nie jest jednak lekki. Główną wadą NX jest to, że aby uzyskać niską cenę, wykorzystano mniej zaawansowaną obróbkę i gorsze materiały. Kaseta NX Eagle 1230 waży ponad 600 g, dużo więcej niż GX, nie wspominając o X01. Jakkolwiek, NX Eagle jest kompatybilny z wszystkimi innymi lepszymi grupami Eagle, więc masz możliwości ulepszenia osprzętu.
 
Za biegi odpowieda SRAM, a hamulce to hydrauliczny model Shimano MT-500 ze 180-mm tarczami z przodu i z tyłu. Mnie to odpowiada, zawsze lubiłem uczucie zapewniane przez manetki hamulców tarczowych Shimano oraz ich kształt. Hamulce te zapewniły mi wystarczającą moc, by utrzymać wielkie zapędy Meridy w ryzach […].


 
Wagę Meridy pomagają zniwelować szybko toczące się opony Maxxis Forekaster. Nie są najlepszymi oponami do całorocznej jazdy w UK, ponieważ szybko poznają swoje ograniczenia w błocie. Ci, którzy jeżdżą ostro w terenie, mogą preferować bardziej mięsiste opony z mocniejszym bieżnikiem, ale w jeździe cross country radzą sobie dobrze, mają dobrą przyczepność na ścieżkach od suchych do wilgotnych, korzeniach i kamieniach.
 
Szeroką platformą dla tych opon są aluminiowe obręcze Merida Expert TR, z wewnętrzną szerokością 29 mm. Są gotowe na bezdętkowe rozwiązania i choć testowy rower miał dętki, przejście na «tubeless» byłoby pierwszą rzeczą, jaką zrobiłbym po zakupie tego roweru.


Dla ostrego pokonywania zjazdów masz sztycę regulowaną Expert TR Meridy (125 mm w rozmiarach M, L, XL i 100 mm w S). Dobrze pracuje, jest sterowana z kierownicy. Wolałbym jednak dłuższą sztycę, ponieważ przy tak niskiej górnej rurze i moich długich nogach sztyca mocno wystawała z ramy.
 
Wnioski

[…] One-Twenty rzadko wydaje się przytłoczony terenem. Na wielu typowych brytyjskich ścieżkach to bardzo sprawny i dobry rower. Jest trochę ciężki, ale w tej cenie jest to do zaakceptowania. Wybór komponentów roweru jest bardzo dobrze przemyślany i sprzyja dobrej jeździe.


Ocena ogólna
4,5 gwiazdki/5

Jakość
4,5 gwiazdki/5

Zachowanie na trasie
4,5 gwiazdki/5

Wartość
4,5 gwiazdki/5

Co jest dobre?
+
wyposażenie
+ zawieszenie
+ geometria

Co nie jest dobre?
- trochę ciężki
- krótka regulowana sztyca

Kup, jeśli...
chcesz mieć dobry wszechstronny rower ścieżkowy z solidnymi częściami, zawieszeniem i geometrią".

***
Zobacz szczegóły One-Twenty 9.600.

Poznaj charakterystykę modeli One-Twenty.

Sprawdź, jak jeździ One-Twenty podczas testów Meridy. Poznaj wszystkie daty i miejsca, zarezerwuj rower dla siebie.

Czytaj także
Nowy One-Twenty - wszechstronność ponad wszystko [video]
One-Twenty 9.600 - idealny pierwszy rower z pełnym zawieszeniem [video]
"Było idealnie". Ekipa Meridy z sukcesem na Cape Epic 2019, zobacz relację [video]
Hermida i Purito Rodriguez gotowi na Cape Epic 2019. Zobacz sprzęt i trasę [video]
Nowy One-Twenty 9.600: "stać go na wiele" [video]
Rowery z pełnym zawieszeniem Merida. Który model dla kogo? [video]