AKTUALNOŚCI

2019-02-08

Tańsze hardtaile - Big.Nine 100 wśród najlepszych

Big.Nine 100 został uznany jednym z najlepszych hardtaili w zestawieniu popularnego australijskiego portalu BikeExchange. Poleca on modele w cenie do 1000 dolarów australijskich.


 
"Chcesz zacząć przygodę z MTB czy po prostu szukasz budżetowego »górala«, który uzupełni Twój zestaw? Jest mnóstwo możliwości ze świetnym stosunkiem jakości do ceny" - rozpoczyna swoje zestawienie BikeExchange, popularny australijski portal rowerowy.

"Przesialiśmy propozycje na sezon 2019, by wybrać najlepsze budżetowe hardtaile w poniżej czy w okolicy 1000 dolarów australijskich [ok. 2700 zł – red.] i stworzyć z nich naszą listę hitów". Przedstawiam tłumaczenie materiału.


 
"Czego oczekiwać za te pieniądze?
 
Hardtaile oznaczają sztywną ramę i amortyzowany przedni widelec […]. Choć można znaleźć w tej cenie rowery z pełnym zawieszeniem, nie podołają one wymogom MTB, z kolei prostsze hardtaile mogą być od nich lepiej wyposażone.
 
 

Wszystkie rowery w tej półce cenowej (800-1000 dolarów australijskich) będą miały aluminiowe ramy. Skok zawieszenia w tych rowerach będzie zwykle wynosił 100 mm. Można przyjąć, że im więcej to będzie, tym lepsza będzie kontrola na zjazdach. Porównując widelce, szukaj tych z blokadą, która pozwoli zamknąć zawieszenie na dobrych drogach.

Systemy hamulców w rowerach z tej półki cenowej obejmują zarówno mechaniczne, jak i hydrauliczne modele […]. Hydrauliczne hamulce zapewniają zwykle lepszą modulację, większą kontrolę, są także lepsze pod względem serwisowania niż hamulce mechaniczne. Ich minusem jest zazwyczaj wyższa cena.
 


Wiele rowerów z naszej listy ma podobną ramę, widelec i grupę osprzętu, a największą różnicę stanowią koła. W tym zestawieniu znajdziesz koła 27,5” i 29”, można się spierać, które są lepsze. W ostatnim czasie przeważa trend wskazujący na wyższość większych rozmiarów kół, które lepiej przetaczają się przez przeszkody, mają lepszą trakcję i dzięki większym oponom zapewniają większy komfort i płynniejszą jazdę. Z tego względu koła 26” stają się zbędne […].

W tej kategorii większość rowerów będzie wyposażona w 9-biegowy napęd i dwu- albo trzyrzędową korbę. Dodatkowe przełożenia oznaczają ich duży zakres dopasowany i do pokonywania stromych podjazdów, i do szybkiej jazdy.
 


Rozważasz większy wydatek i zastanawiasz się, czego spodziewać się za wyższą cenę? Hardtaile w cenie powyżej 1000 dolarów australijskich mają zwykle lepszą 10-biegową zmianę przełożeń, mogą mieć prostszy napęd 1x, mocniejsze koła i lepiej spisujące się na trasie i lepsze w serwisowaniu zawieszenie. Często są to amortyzatory powietrzne, które umożliwiają dokładniejsze dopasowanie i zwiększoną kontrolę.

Merida Big.Nine 100
 


Merida od dawna twierdzi, że hardtaile są najpopularniejszym segmentem jej rowerów w teren. Biorąc to pod uwagę, drugi największy producent rowerów na świecie oferuje dobry wybór wśród swoich podstawowych hardtaili z serii Big.Nine.Naszym wyborem w tej cenie jest Big.Nine 100 na kołach 29” z oponami Maxxis Ikon 2,2”. 9-rzędowy napęd w rowerze to połączenie Shimano Alivio/Altus, popularne dla modeli w tej półce cenowej. Ma on także potrójną korbę Shimano MT100. Z przodu znajdziesz widelec Suntour XCM HLO ze 100-mm skokiem i hydrauliczną blokadą. Zwiększoną siłę hamowania zapewniają w Big.Ninie hydrauliczne hamulce tarczowe Shimano z tarczami 180 mm z przodu".Zobacz szczegóły Big.Nine'a 100.

Big.Nine 100 jest dostępny także w innej wersji kolorystycznej.Poznaj charakterystykę modeli Big.Nine.
 
Poznaj inne testy Big.Nine'a
Big.Nine 500: "szczęście początkującego"
Big.Nine 500: najlepszy hardtail za 4 tys. zł wg "bikeBoardu"
Big.Nine 500 Lite w teście "bikeBoardu": "pomoże wygrywać"
Big.Nine 500 Lite przypadł do gustu bikeWorld.pl [video]
Mróz i błoto nie dały rady. Big.Nine 500 Lite na podium w debiucie [video]
Big.Nine 800 - odkryj aluminium na nowo [video]
Zawodowy Big.Nine pomógł amatorowi
Big.Nine XT: szybkość i dobra zabawa

BikeRadar chwali Big.Nine'a
Big.Nine 4000 - jeden z najlepszych wg bikeWorld.pl [video]
Big.Nine 4000: najlepszy rower na maraton wg "bikeBoardu"
Big.Nine 4000 doceniony przez "Vélo Vert"
Big.Nine 9000 przebojem sezonu w magazynie "Bike"
Big.Nine 600 z dobrą oceną "bikeBoardu"
Big.Nine 7000 z oceną celującą od mtb-xc.pl
Big.Nine Team - "niesamowicie lekki, wyjątkowo szybki"
Big.Nine 9000 najlepszym hardtailem wg magazynu "Bike"
Nowy Big.Nine zachwycił bikeWorld.pl
Big.Nine 800 polecany przez "aktiv Radfahren"
"Bike": nowy Big.Nine jest super
Nowy Big.Nine chwalony przez "bikeBoard"